Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 18830477
  • W tym roku: 628079
  • W tym miesiącu: 10130
  • Dziś: 979
  • Online: 58

Szlak rowerowy "Poraj - Morsko" (czerwony)

PORAJ PKP (0,0 km) - Choroń (9,1 km) - Przybynów (13,6 km) - Żarki Letnisko (19,5 km) - Nowa wieś Żarecka (25,3 km) - MYSZKÓW - MYSZKÓW PKP (30,0 km) - Ciszówka - ul. Piękna - Gruchla - Kręciwilk - Nierada - Las Rudnicki - WŁODOWICE - MORSKO (46,0 km)

Szlak ten powstał w obecnej postaci 30 lipca 2006 r. w wyniku wyznakowania przez Klub M-2 z Myszkowa odcinka Myszków-Morsko jako przedłużenie szlaku Poraj-Myszków.

Dobra trasa na rodzinne wycieczki. W przeważającej częsi trasa prowadzi leśnymi i polnymi drogami, jedynie niewielkie odcinki prowadzą nas drogami asfaltowymi.

W Morsku warto zobaczyć: na szczycie skały obok ośrodka wypoczynkowego nieco oddalonego od wsi wznoszą się ruiny zamku “Bąkowiec". Obok niego stoi stacja narciarskiego wyciągu orczykowego a w dół opada stok narciarski. Jako jedyny na Jurze jest to obiekt godny nazwy ośrodka sportów zimowych (posiada sztuczne oświetlenie, dośnieżanie, śnieg ubijany jest ratrakami a ostatnio posiada nawet nartostradę).

Koło wsi wznosi się Okiennik Mały zwany również Morskim z trudnodostępnym oknem, od którego wzięła się nazwa skały.

Na pn.-wsch. wznosi się Skrzypkowa Skała, na której wierzchołku wg legendy co wieczór miał się zjawiać skrzypek-diabeł w czerwonym ubraniu, który przez całą noc grywał zaczarowane melodie. Nikt nie mógł oprzeć się temu graniu i wszyscy, którzy usłyszeli muzykę bez przerwy tańczyli. Nagle pewnego razu skrzypek nie pojawił się na skale z niewiadomych do dziś przyczyn.

W lesie morskim nieopodal drogi prowadzącej do parkingu u podnóża stoku narciarskiego znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej, mogiła żołnierza Armii Czerwonej z 1945 r.

Galeria strony 84

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach