Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15988545
  • W tym roku: 473042
  • W tym miesiącu: 17504
  • Dziś: 802
  • Online: 54

Nietoperze Szachownicy policzone

30 stycznia 2016 r. 11 naukowców z całego kraju (Warszawa, Kraków, Poznań, Opole, Piła, Łódź, Zduńska Wola), pod kierunkiem Maurycego Ignaczaka z Ogólnopolskiego Towarzystwo Ochrony Nietoperzy, policzyło nietoperze zimujące w Szachownicy.

 

 

Było to pierwsze z dwóch badań monitoringowych zaplanowanych w tym roku.

Tym razem zliczono 2 280 osobników nietoperzy z 9 gatunków. Dominowały jak zwykle w tym obiekcie nocki Natterera oraz nocki duże. Tych ostatnich zanotowano rekordową liczbę, ponad 720 osobników. Nie zabrakło gatunków rzadkich w skali kraju, które regularnie hibernują w Szachownicy. Obserwowano nocki łydkowłose oraz nocki Bechsteina.

Jaskinia jest stanowiskiem objętym Państwowym Monitoringiem Środowiska, gdzie kontrolowany jest stan czterech gatunków nietoperzy i ich siedliska zimowania. Prócz wymienionych nocków: dużego, Bechsteina i łydkowłosego w ramach PMŚ monitorowany jest również licznie zimujący w Szachownicy mopek.

Badania monitoringowe w tym obiekcie prowadzone są nieprzerwanie od 1981 r. Zarejestrowana tym razem ogólna liczba nietoperzy, należy do najwyższych spośród notowanych na przestrzeni 35 lat. Również skład gatunkowy, jakościowo i ilościowo, nie odbiega od średnich obserwowanych w ostatnich latach. Wydaje się, że przeprowadzone roboty projektu LIFE+ nie spowodowały żadnych negatywnych zmian dla zimowania nietoperzy w Szachownicy. Obserwacje będą kontynuowane.

źródło RDOŚ Katowice

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach