Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15921328
  • W tym roku: 405825
  • W tym miesiącu: 70688
  • Dziś: 103
  • Online: 13

ROWEREM DO OLSZTYNA


Częstochowa i Olsztyn podpisały 14 stycznia list intencyjny w sprawie lepszego skomunikowania miasta i gminy poprzez ścieżkę rowerową.

 

Częstochowa zaprojektuje wkrótce fragment drogi rowerowej w granicach miasta łączący się z istniejącą już ścieżką w gminie Olsztyn. Gmina projektuje odcinek od Odrzykonia do centrum Olsztyna, na który chce zdobyć środki zewnętrzne.

Częstochowa i Olsztyn wyraziły wolę współpracy na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu poprzez uzupełnienie infrastruktury rowerowej. Miasto podejmie się przygotowania i realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu drogi rowerowej łączącej gminy, co umożliwi lepsze wykorzystania walorów turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej przez częstochowian i wszystkich turystów. W tej chwili rozważane są dwie koncepcje przebiegu brakującego odcinka drogi, która stanowiłaby bezpieczny i wygodny sposób dojazdu rowerem z Częstochowy do granicy gminy Olsztyn.

Strony postanowiły też, że będą wspólnie zabiegać o środki zewnętrzne na rozwój łączącej je infrastruktury rowerowej, a w szczególności na odcinki tworzące kompletne połączenie dróg rowerowych istniejących na terenach obu gmin oraz na odcinek od Odrzykonia do centrum Olsztyna (leżący na terenie gminy Olsztyn). W przypadku zabezpieczenia środków budżetowych przez każdą ze stron, szczegółowe zasady współpracy przy realizacji inwestycji będą przedmiotem dalszych ustaleń.

- Środki przeznaczone na infrastrukturę rowerową chcemy w tym roku przeznaczyć w dużej mierze na budowę połączeń z sąsiednimi gminami. Częstochowa jest przecież turystyczną „bramą" na Jurę - powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

- To jest nasz wspólny interes, żeby rowerzyści mogli się wygodnie przemieszczać między Częstochową a Olsztynem, zwłaszcza że znakomita większość odwiedzających nas turystów to mieszkańcy Częstochowy- mówił wójt Olsztyna Tomasz Kucharski.

Przypomnijmy, że na początku listopada ubiegłego roku miasto podpisało porozumienie z gminą Mstów, z którą będzie łączyć w tym roku drogi rowerowe na wysokości Przeprośnej Górki.

Na program budowy infrastruktury rowerowej zapisane jest w budżecie miasta 2016 r. 1,5 mln zł, przy czym Miejski Zarząd Dróg i Transportu będzie realizował także drogi lub pasy rowerowe - tam gdzie to możliwe - przy okazji modernizacji i budowy kolejnych częstochowskich dróg,

W spotkaniu związanym z podpisaniem listu intencyjnego między Częstochową a Olsztynem wzięli też udział m.in. dyr. MZDiT Mariusz Sikora i społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej w Częstochowie Łukasz Kot.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach