Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 16263828
  • W tym roku: 748325
  • W tym miesiącu: 50029
  • Dziś: 948
  • Online: 82

Wadowice zwiedzanie

W 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła, najbardziej znany mieszkaniec tego pięknego miasta. Dziś przybywają tu turyści z całego świata pragnący poznać rodzinne strony Jana Pawła II. Wadowice zwiedzanie – od czego zacząć i jakie obiekty w papieskim mieście najbardziej zasługują na wizytę?

Wadowice a życie Karola Wojtyły

Podczas zwiedzania Wadowic śladami Jana Pawła II w zasadzie cały czas będziecie się Państwo poruszać w obrębie malowniczego, wadowickiego Rynku. Tuż obok Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny znajduje się kamienica, w której przyszły papież przyszedł na świat. To właśnie w Wadowicach Karol spędził dzieciństwo i wczesną młodość. We wspomnianym kościele parafialnym przyjął chrzest, pierwszą komunię, bierzmowanie. Tu dotknął go dramat utraty matki (chłopiec miał wtedy zaledwie 9 lat) i starszego brata Edmunda. Tu młody chłopak służył do mszy, uczył się w miejscowym gimnazjum, grał w piłkę z kolegami i chodził z przyjaciółmi na słynne „kremówki po maturze". Karol wyprowadził się z ojcem do Krakowa dopiero w 1938 roku, po rozpoczęciu studiów na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rodzinny dom przyszłego papieża

Wadowice zwiedzanie - plan wycieczki otwiera zazwyczaj wizyta we wspomnianym domu Wojtyłów. Dziś w kamienicy mieści się Muzeum Dom Rodzinny Karola Wojtyły w Wadowicach. Nowocześnie zaaranżowana ekspozycja uruchamia wyobraźnię i pozwala nam poznać miasto z czasów młodości papieża. Podczas zwiedzania wystawy pod tytułem „Mała ojczyzna" mamy okazję poznać miejsca i ludzi, którzy odegrali szczególną rolę we wspomnieniach Karola Wojtyły i w procesie kształtowania jego osobowości. Osobna część wystawy dedykowana jest żydowskim mieszkańcom Wadowic, wśród których było bardzo wielu bliskich przyjaciół przyszłego papieża. Przechadzka po pokojach właściwego mieszkania rodziny Wojtyłów to punkt kulminacyjny zwiedzania. Wystrój doskonale oddaje klimat czasów dzieciństwa papieża. We wnętrzach zgromadzono również wiele pamiątek mających bardzo osobisty charakter. W Muzeum zaaranżowano również ekspozycje poświęconą okresowi krakowskiemu życia papieża oraz wystawę pt. „Przebaczam zamachowcy" prezentującą zagadnienia związane z próbą zamordowania Ojca Świętego 13 maja 1981 roku. Pielgrzymi z pewnością będą wzruszeni również podziwianie wizerunków Matki Boskiej z całego świata zgromadzonych na wystawie „Totus tuus" nawiązującej do maryjnej pobożności papieża.

Wadowice zwiedzanie - co jeszcze warto zobaczyć?

Będąc w Wadowicach, nie można nie zajrzeć do Bazyliki, w której, jak już wyżej pisaliśmy Karol Wojtyła nie tylko służył do mszy, ale przede wszystkim przeżywał kluczowe wydarzenia w życiu duchowym młodego człowieka. jej najstarsze partie pochodzą jeszcze z XV wieku, ale główny korpus ma późnobarokową metrykę Dziś wadowicka Bazylika -- jest również miejscem przechowywania relikwii kanonizowanego papieża-Polaka. Przed kościołem stoi również pomnik papieski. Punktem obowiązkowym w harmonogramie wycieczek po papieskich Wadowicach jest spacer po Rynku aż do dawnej cukierni Karola Hugenhubera, serwującej w 20-leciu międzywojennym słynne kremówki.

Wycieczki zorganizowane

Doskonałym pomysłem jest wyprawa do Wadowic z przewodnikiem. Podczas zorganizowanej wycieczki można połączyć zwiedzanie Wadowic i pobliskiego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest to wyjątkowe miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kalwaria odegrała też szczególną rolę w życiu duchowym młodego Karola Wojtyły. Pielgrzymka do Sanktuarium jest zatem kontynuacją podróży śladami świętego Jana Pawła II. Turystów i pielgrzymów zachęcamy do zapoznania się z trasą wycieczki Kalwaria Wadowice zwiedzanie na http://krakowzwiedzanie.pl/kalwaria-zebrzydowska-i-wadowice/.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach