Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15229672
  • W tym roku: 794067
  • W tym miesiącu: 40744
  • Dziś: 3272
  • Online: 85

Darmowy listopad

Cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stołeczne Muzeum Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu, będzie można w listopadzie zwiedzać za darmo w ramach akcji "Darmowy listopad".

 

Akcja, o której na czwartkowej konferencji prasowej w stolicy mówili szefowie muzeów oraz minister kultury Małgorzata Omilanowska, jest częścią programu "Kultura dostępna", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku odbędzie się jej czwarta edycja. - Zachęcaliśmy dyrektorów instytucji kultury, aby myśleli o niekonwencjonalnych sposobach otwierania drzwi swoich instytucji - powiedziała szefowa resortu.

W ramach akcji "Darmowy listopad" Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do bezpłatnego oglądania wystaw poświęconych zbiorom malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej. Zwiedzający mogą jednocześnie zwiedzić bogato urządzone wnętrza, które przeniosą ich do czasów króla Stanisława Augusta. W Zamku Królewskim w Warszawie możliwy będzie m.in. bezpłatny wstęp do Galerii Lanckorońskich, gdzie podziwiać można np. obrazy Rembrandta, oraz na wystawę czasową "Napoleon i sztuka".

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na dzieci i młodzież czekają bezpłatne lekcje muzealne. Dorośli będą mogli skorzystać ze spacerów tematycznych, podczas których poznają dawną rezydencję królewską. Muzeum zaprasza też m.in. na wystawę "Wokół herbaty, kawy i czekolady", poświęconą wilanowskiej kolekcji ceramiki.

W Łazienkach Królewskich listopadowa akcja stworzy okazję do zapoznania się z królewskimi kolekcjami Stanisława Augusta. Obejrzeć można m.in. Królewską Galerię Obrazów w Pałacu na Wyspie i Królewską Galerię Rzeźby w Starej Oranżerii. W Starej Oranżerii można będzie zobaczyć Teatr Królewski, jeden z niewielu zachowanych autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie. Łazienki Królewskie przygotowały ponadto 200 zajęć edukacyjnych dla przedszkoli i szkół, dotyczących królewskich kolekcji i życia teatralnego w XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.

Zwiedzając z kolei Zamek Królewski na Wawelu, obejrzeć można m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Również to muzeum przygotowało liczne bezpłatne lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, poświęcone historii zamku i Wzgórza Wawelskiego, dynastii Jagiellonów, królewskiej kolekcji dzieł sztuki i mecenatowi artystycznemu kolejnych władców.

Dostęp do kultury utrudniają Polakom m.in. ograniczenia finansowe. Minister Omilanowska zwróciła jednak uwagę, że miesięcznie w kraju odbywa się ok. 7 tys. wydarzeń kulturalnych, w przypadku których cena za bilet nie przekracza 20 zł, a na aż 4 tys.z nich wstęp jest darmowy. Tyle że - jak mówiła - informacje o tych wydarzeniach nie zawsze docierają do wszystkich zainteresowanych. Bywa bowiem, że organizujące je instytucje nie są w stanie udźwignąć kosztów promocji.

Dlatego minister zachęca do korzystania z portalu kulturadostepna.pl. Portal ten, jak przypomniano, uruchomiło w czerwcu Narodowe Centrum Kultury. Dzięki prostej w obsłudze wyszukiwarce Polacy mogą łatwo znaleźć informacje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych blisko miejsc ich zamieszkania - takich, na które bilet kosztuje maksymalnie 20 zł lub na które wstęp jest bezpłatny.

Listopad, m.in. ze względu na obchody Narodowego święta Niepodległości, to czas głębszej niż w innych miesiącach refleksji nad historią - podkreśliła minister kultury. - Otwarcie drzwi do rezydencji królewskich będzie gestem włączającym w sposób szczególny program tych muzeów w coroczne obchody jubileuszu odzyskania niepodległości - powiedziała Omilanowska.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach