Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 16102087
  • W tym roku: 586584
  • W tym miesiącu: 48448
  • Dziś: 1820
  • Online: 185

KRAJOWA WYSTAWA ROLNICZA. DNI EUROPEJSKIEJ KULTURY LUDOWEJ.

W najbliższy weekend rozpocznie się w Częstochowie XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza. Po raz 16. współtworzyć ją będą Dni Europejskiej Kultury Ludowej, przygotowane tradycyjnie przez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i Regionalny Ośrodek Kultury.

 

Do OPK należy pierwszy akcent wrześniowej wystawy. Już w piątek, 4 września od godz. 12 na pl. Biegańskiego otwierać będą swoje stoiska twórcy ludowego rękodzieła. Na zaproszenie OPK przyjeżdżają z różnych stron Polski oraz z Ukrainy i Białorusi - około 25 wystawców, których wyroby kupować będzie można do godz. 18 w niedzielę.

W sobotę o godz. 15.30 przed budynkiem ratusza ruszy estrada folkloru, której program OPK "Gaude Mater" przygotował wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury. W imieniu organizatorów oraz całego miasta witać i żegnać publiczność będzie Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa". ROK zgromadził reprezentację ludowej pieśni i tańca z różnych regionów Polski.

OPK dołożył do tego dwie ponad godzinne prezentacje folkowe. W sobotę będzie to zespół ÄŒači Vorba specjalizujący się w muzyce cygańskiej, karpackie i bałkańskiej. Wykorzystuje tradycyjne instrumenty, takie jak węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek. Laureat licznych konkursów i festiwali również poza Polską. Na swoją płytę zaprosił ich Wojciech Waglewski, mówiący później z zachwytem o tej współpracy.

W niedzielę zagrają trzy utalentowane panie, które przyjadą do nas niemal wprost z OFF Festiwalu. Sutari, bo tak nazywa się grupa wykonuje pieśni polskie i litewskie inspirując się sutartines, śpiewem litewskim opartym na szczególnej polifonii. Basia, Kasia i Zosia używają przy tym instrumentów tradycyjnych jak basetla, bęben obręczowy, skrzypce, ale też przedmiotów codziennego użytku typu: tarka, mikser kuchenny, deska do krojenia.

Poniżej cały program scenicznych prezentacji XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej

5 września 2015 r.

15.30 - Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa"

16.00 - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej "Tramblanka"

16.30 - Zespół Regionalny "Wisła"

17.00 - Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie"

17.30 - Zespół Regionalny "Białcanie" z Białki Tatrzańskiej

18.00 - Zespół ÄŒači Vorba

6 września 2015 r.

15.00 - Zespół Pieśni i Tańca "Kłomnickie Płomyczki"

15.30 - Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej

16.00 - Zespół Sutari

17.00 - Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie"

17.40 - Zespół Regionalny "Wiyrchowianie"

18.30 - Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa"

 

 

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach