Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15982350
  • W tym roku: 466847
  • W tym miesiącu: 11309
  • Dziś: 788
  • Online: 47

Jaki podatek zapłacimy od wynajmowania mieszkania?

Mieszkanie na wynajem może być świetną inwestycją, na której uda nam się w ławy sposób zarobić dobre pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że w życiu rzadko bywa coś za darmo. Często od dochodów należy odprowadzić podatek.

To czy go zapłacimy oraz poziom jego wysokości zależy od wybranej formy opodatkowania, a także od tego, czy dobrze się do tego zabierzemy. Może bowiem zdarzyć się tak, że właściciel wynajmujący to samo mieszkanie o takiej samej wysokości czynszu nie będzie płacił podatku wcale lub będzie płacił dwie różne wysokości kwoty podatku.


Zanim zajmiemy się wysokością podatku przypomnijmy o ważnej kwestii, a mianowicie wynajmowaniu mieszkań "na czarno.


- Każdy dochód podlega opodatkowaniu i nawet, jeśli wynajmujemy mały pokoik na krótki czas, to niezgłoszenie tego faktu w urzędzie skarbowym jest niezgodne z prawem i trzeba na to uważać. Dochód z tego powinien zostać opodatkowany – podpowiadają pracownicy Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie.


Niezgłoszenie wynajmu jest wykroczeniem skarbowym i grozi za to kara, która zależy od wartości niezapłaconego podatku. Mamy tu do czynienia z pojęciami małej, dużej i wielkiej wartości czynu zabronionego, którego wartość uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia minimalnego. Może to być 200-krotność, 500-krotność i 1000-krotność wynagrodzenia minimalnego.


Wróćmy teraz do kwestii uczciwego podejścia do tematu i formy opodatkowania mieszkania na wynajem. Posiadacz nieruchomości, który zdecydował się na jej prywatne wynajęcie może wybrać jedną z dwóch form opodatkowania otrzymywanych w ten sposób pieniędzy. Są to: ryczałt od przychodów, którego stawka wynosi 8,5 procent oraz drugą formę opodatkowania, czyli zasady ogólne (tak zwana skala podatkowa 18 lub 32 procent).


Ryczałt można wybrać do 20. dnia pierwszego miesiąca po rozpoczęciu wynajmu informując o tym naczelnika urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania. Jeśli nie powiadomimy o tym odpowiednich organów w wyznaczonym czasie, urząd skarbowy wybierze formę za nas i zawsze będą to zasady ogólne. To, która z tych opcji jest bardziej korzystna, jest kwestią indywidualną. Najważniejszym kryterium jest ustalenie, czy właściciel ponosi jakiekolwiek koszty związane z wynajmem.


Np. jeżeli właściciel niedawno nabył taki lokal z rynku wtórnego (starszy niż 5 lat) i zapłacił za niego 200.000 zł. otrzymuje czynsz, odstępne od najemcy w wysokości 1500 zł miesięcznie, to jeżeli wybierze zasady ogólne, wtedy nie zapłaci podatku w ogóle. Właściciel nie zapłaci podatku w ogóle ponieważ może odliczyć sobie przez 10 lat amortyzację takiego lokalu od kosztów uzyskania przychodu.


Dlatego, jeżeli mamy nieruchomość, którą chcemy wynajmować i na niej zarabiać, powinniśmy zadbać, by proces ten odbywał się zgodnie z prawem podatkowym. W innym przypadku możemy mieć problemy prawne.

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach