Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19061671
  • W tym roku: 193097
  • W tym miesiącu: 67855
  • Dziś: 860
  • Online: 36

Szlaki wodno-kajakowe i zalewy- okolice Koniecpola

Przez Koniecpol prowadzi szlak wodny kajakowy - na rzece Pilicy na wschodnim pograniczu Jury z Niecką Włoszczowską. Pilica jest największym lewym dopływem Wisły. Ma długość 326 km. Jej dorzecze wynosi 9245 km2. Źródła rzeki znajdują się na południowy zachód od miejscowości Pilica, na wysokości 346 m n.p.m.

Obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej to teren w większości bezwodny, przez który biegnie wododział między dopływami Odry i Wisły. Stąd dopiero tereny graniczne Jury posiadają większe cieki wodne pozwalające na zagospodarowanie turystyczne w formie szlaków wodnych. Brak mnogości szlaków tego typu zostaje jednak w pełni zaspokojone urokiem wspomnianej trasy biegnącej jedną z największych i najczystszych rzek w Polsce.

Prowadzący tędy szlak kajakowy Szczekociny - Mniszew według klasyfikacji międzynarodowej posiada stopień trudności CL I (przejazd łatwy: małe regularne fale, nieznaczne bystrza, łachy piaszczyste, mielizny, łatwe zakręty), miejscami CL II (nieco trudniejszy: wąskie i kręte koryto, miejscami znaczny spadek, kamieniste dno).

Na odcinku tym odcinku szlak prowadzi przez SZCZEKOCINY (koło zespołu pałacowego przy moście) - Szczekociny młyn (konieczność przeniesienia kajaków po specjalnie przygotowanym pomoście) - PRZYŁÄ˜K-ŁĄKIETKA (wiadukt kolejowy) - KONIECPOL - Radoszewnica - Pukarzów - MALUSZYN - Bobrowniki - Krzętów - Mrowina (wodna stanica harcerska) - PRZEDBÓRZ - MNISZEW.

Do pokonania szlaku można użyć własnego sprzętu jak również wypożyczonego np. w Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczekocinach (na odcinku Szczekociny-Przyłęk) lub w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Koniecpolu-Chrząstowie (odcinek od Koniecpola do Przedborza). Spływ można pokonać do samego Przedborza [położonego 33 km na wschód od Radomska, 34 km na południe od Sulejowa oraz 41 km na zachód od Końskich - przyp. autora]. Jeśli zechcemy zatrzymać się na nocleg lub odpoczynek można skorzystać z biwaku w Krzętowie, czy też w wodnej stanicy harcerskiej w pobliżu wsi Mrowina.

Mijając miejscowości na szlaku warto zapoznać się z ich cennymi zabytkami, w tym: zespołem pałacowym i kościołem w Szczekocinach, pałacem i kościołem w Koniecpolu, zespołem podworskim w Maluszynie, kościołem, ratuszem i zabytkowymi domami w Przedborzu.

Dodatkowo na terenie gminy znajdują się dwa zalewy

Pierwszy zasilany rzeką Białką - jest przeznaczony głównie dla wędkarzy. Można w nim złowić takie ryby jak: karp, leszcz, płoć, okoń, lin, szczupak, sandacz, amur, jaź. Powierzchnia lustra wody wynosi 6,8 ha natomiast powierzchnia ogólna 9,6 ha, pojemność wynosi 136000 m3.

Drugi powstały w roku 1995 zasilany rzeką Pilicą - zbudowany został jako obiekt rekreacyjno - retencyjny. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 7,54 ha, a pojemność 126000 m3. Pobór i doprowadzenie wody do zbiornika odbywa się za pomocą włazu. Dla piętrzenia i regulacji poziomu wody w zbiorniku zaprojektowano i zbudowano tzw. mnich typu MN-4, usytuowany w grobli zachodniej zbiornika. Latem na terenie zbiornika znajduje się strzeżone kąpielisko, przy którym można wypożyczyć rowery wodne i kajaki. Dodatkową atrakcją zalewu są wyznaczone miejsca przeznaczone na "grillowanie".

Galeria strony 8

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach