Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 17462291
  • W tym roku: 63068
  • W tym miesiącu: 63068
  • Dziś: 1004
  • Online: 72

Olsztyn zaprasza do zabawy w poszukiwaczy skarbów

W sobotę, 27 czerwca br. o godz. 16.00 na rynku w Olsztynie odbędzie się otwarcie międzynarodowej gry terenowej zwanej - geocaching. W ramach gry na terenie gminy Olsztyn powstanie 10 stanowisk z tzw. skarbami, które będą poszukiwane za pomocą odbiornika GPS.

 

Zabawa w poszukiwaczy skarbów to wielopokoleniowa rozrywka. Choć nie znajdziemy skrzyń z drogimi kamieniami, czy złotem, to dzięki tej zabawie poznamy miejsca, ich historię i przeżyjemy dreszczyk emocji.

Ideą przewodnią geocachingu jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (zywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej.

Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska.

Do gry włączyły się także gminy Janów i Mstów.

- Geocaching traktujemy jako wspólny produkt turystyczny, który na dłużej zatrzyma turystów w regionie. - mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

 

Historia geocachingu.

W tym roku mija 15 lat od narodzin geochacingu. Zabawę w ukrywanie skrzynek zawdzięczamy amerykańskiemu prezydentowi Billowi Clintonowi, który pozwolił na korzystanie z systemu GPS zwykłym obywatelom, a nie tylko wojskowym. Do Polski zabawa dotarła dwa lata później. Do tej pory na terenie naszego kraju ukryto kilka tysięcy skrzynek.

Jak zostać odkrywcą?

Przed każdym wyjazdem na wakacje należy sprawdzić w Internecie, gdzie w okolicy, w której będziemy znajdują się ewentualne skrzynki do odkrycia. Zanim wybierzemy się na poszukiwania warto przygotować drobne przedmioty - breloczki, figurki, broszki, smycze itp., które włożymy do odkrytej skrzynki.
Każda skrzynka to zabezpieczony, wodoszczelny pojemnik zawierający wymienione, drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. Znalazca może wziąć ze skrzynki co chce pod warunkiem, że również zostawi coś od siebie dla kolejnego odkrywcy. W skrzynce znajduje się również logobook - specjalny dziennik, w którym należy wpisać swoje imię i nazwisko lub pseudonim, datę otwarcia skrzynki oraz to, co zabraliśmy i co włożyliśmy. Warto też zrobić wpis w dzienniku internetowym. Z dziennika dowiemy się, kto i kiedy przed nami odnalazł skrzynkę.

Czasem skrzynkę trudno znaleźć.

Skrzynki są dobrze ukryte, w trudnodostępnym miejscu, albo tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Mają więc określony poziom trudności w skali od 1 do 5, przy czym 5 to najtrudniejszy rodzaj. Do jej poszukiwania może przydać się specjalistyczny sprzęt (np. samochód z napędem 4x4, liny, czy sprzęt do nurkowania), dobra kondycja i duża wiedza. Ostrzeżenia przeczytać można na stronie internetowej. Założyciele skrzynek radzą, by np. zaopatrzyć się w dobre buty do wędrówki, latarki, czy łopatę.
Skrzynki są praktycznie wszędzie , na całym świecie - w parkach, w bunkrach, w centrach miast i na peryferiach. W miejscach zabytkowych i w zupełnie zaskakujących lokalizacjach. Różnią się wielkością, zawartością, miejscem ukrycia. Bywają takie skrzynki, które można otworzyć tylko wyznaczonego dnia, w czasie wybranego wydarzenia.
Są również skrzynki, których fizycznie nie ma, czyli skrzynki wirtualne. Nie są to pudełka z dziennikiem w fizycznym sensie. Odnajdując je trzeba być spostrzegawczym i postarać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów znajdujących się w okolicy podanych współrzędnych GPS. Dzięki temu będzie można odpowiedzieć na pytania zadane przez właściciela skrzynki. Wtedy można otrzymać hasło do internetowego logu skrzynki.
Skrzynka - wydarzenie służy do zorganizowania spotkania geocacherów w jednym miejscu. Skrzynkę mobilną każdy kolejny znalazca przenosi w inne miejsce (musi podać w Internecie nowe współrzędne skrzynki). Bywają też skrzynki wieloetapowe - multicache, gdzie w każdym kolejnym miejscu odkrywa się współrzędne następnej. Czasem, żeby otrzymać współrzędne należy rozwiązać zagadkę, policzyć okna danego budynku lub rozwiązać zadanie matematyczne.

Polski OpenCaching

W przeciwieństwie do niektórych światowych serwisów Polski OpenCaching jest darmowy. Znajdziemy w nim bazę skrzynek, porady, jak założyć własną skrzynkę i jak szukać. Nie brakuje też rad dotyczących sprzętu GPS i aplikacji na smartfony. Powinniśmy się też zapoznać z zasadami obowiązującymi geocacherów.
Wystarczy zacząć szukać i poznawać okolicę, bo każda skrzynka ma opis i informacje o zabytkach, atrakcjach i ciekawostkach.

Słowniczek geocachera

keszer - poszukiwacz skrzynek ze skarbami
skrzynka (kesz, geocache, cache) - ukryty pojemnik, zawierający dzienniczek odwiedzin i skarby. Zwykle są to plastikowe pojemniki, puszki po herbacie lub słodyczach, pudełka do przechowywania żywności, fiolki, pudełka po filmach fotograficznych itp.
logbook - dziennik odwiedzin; notes z miejscem na wpisy kolejnych znalazców.
kordy - współrzędne geograficzne skrzynki.
log - zaznaczenie swojego znaleziska w serwisie cachingowym; komentarz, wskazówka.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach