Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 16017976
  • W tym roku: 502473
  • W tym miesiącu: 5016
  • Dziś: 697
  • Online: 50

XII Najazd Barbarzyńców na Ogrodzieniec 23-24 maja 2015

 

Najazd Barbarzyńców jest organizowanym regularnie od 2003 roku festiwalem historycznym odbywającym się na Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu.

 

Wydarzenie to nawiązuje do czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to na terenach współczesnej Polski panowała ambitna i bitewna dynastia piastowska.
Organizatorzy imprezy starają się, aby każda edycja była bardziej atrakcyjna i jednocześnie różniła się od poprzednich. Dlatego co roku wybierany jest inny temat przewodni Najazdu Barbarzyńców. Był już zjazd gnieźnieński, gdzie Zamek Ogrodzieniecki stał się miastem Gniezno, była wyprawa Chrobrego na Kijów, gdzie przenieśliśmy widzów na wschodnie rubieże, mieliśmy nieprzyjemność odpierać najazd czeskiego Brzetysława czy przyglądaliśmy się kulturze skandynawskich Wikingów.
W roku 2015 - myślą przewodnią będzie Bolesław II Zapomniany - dość enigmatyczna postać na kartach polskiej historii oraz mająca miejsce w czasach jego rządów tzw. Reakcja Pogańska. Owa reakcja to zryw ludności przeciw kształtującej się wierze katolickiej sukcesywnie zastępującej pogańskie obrzędy. Historia jest o tyle ciekawa, że kronikarze jakimi byli w owych czasach mnisi starali się jak tylko mogli zatrzeć ten fakt.
Dlatego wiadomo o tym niewiele. O szczegółach będziemy mogli się dowiedzieć w czasie wykładu Pawła Szczepanika pracownika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Najazd barbarzyńców to nie tylko zabawy i hulanki, ale też nauka, dozowana w sposób bardzo przystępny głównie przez zabawę i łamanie zasad muzealnych w stylu "nie dotykać".
Chcemy, aby każdy Gość, każdy widz, każdy uczestnik imprezy bawił się razem z rekonstruktorami i wyniósł jakiś element żywej historii ze sobą do domu.
Impreza przyciąga corocznie około 400 odtwórców historycznych z różnych krajów. Można spotkać tutaj: Węgrów, Czechów, Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, Niemców, Litwinów, Szwedów, Hiszpanów, Włochów no i oczywiście Polaków. Organizowane są liczne warsztaty rzemiosł dawnych, obecnych w życiu codziennym tysiąc lat temu. Można przyjrzeć się pracy wytwórców, lub wziąć w niej udział empirycznie.
Niewątpliwie największą atrakcją jest sobotni punkt kulminacyjny czyli sobotnia bitwa. Stają naprzeciw siebie wojowie - ponad dwustu rosłych mężczyzn i bezpardonowo okładają się mieczami oraz toporami. Oczywiście bitwa ma scenariusz w tym roku walczyć będą chrześcijanie z poganami.
Wszystkich, którzy kochają historię, chcą wziąć w niej udział na żywo, chcą posłuchać muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Percival, zobaczyć przystojnych wojów i nadobne dziewoje zapraszamy serdecznie 23 - 24 maja na XII edycję Najazdu Barbarzyńców na Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu.

Program:

SOBOTA:
11:00 - PREZENTACJA DRUŻYN
11:30 - TURNIEJ ŁUCZNICZY I ETAP
12:30 - PREZENTACJA UZBROJENIA WIKINGÓW
13:00 - ZMAGANIA DRUŻYN W WALKACH O MOST
14:00 - KONCERT ZESPOŁU PERCIVAL
15:00 - POJEDYNEK WOJÓW
16:20 - "CZYM BYŁA REAKCJA POGAŃSKA" OPOWIEśCI O EWOLUCJI WIERZEŃ WE WCZESNYM śREDNIOWIECZU. PROWADZI MGR. PAWEŁ SZCZEPANIK Z UNIWERSYTETU IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU.
17:00 - "ZAPASY DUCHA PUSZCZY"
18:00 - WIELKA BITWA

NIEDZIELA:
11:00 - BIEG WOJA
12:00 - TURNIEJ ŁUCZNICZY II ETAP
13:30 - WALKA O MOST II ETAP
14:00 - POKAZ MODY
15:00 - FINAŁ POJEDYNKÓW WOJÓW
16:00 - KONCERT ZESPOŁU PERCIVAL

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach