Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15984241
  • W tym roku: 468738
  • W tym miesiącu: 13200
  • Dziś: 1067
  • Online: 25

Kobieta w Metropolis w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wystawa "Kobieta w Metropolis. Człowiek i technologia", towarzyszącą konferencji KOBIETA - WIEDZA - WŁADZA, prezentuje renesansowe ryciny ukazujące technologie, które stały się podstawą rozwoju cywilizacyjnego Europy u progu ery nowożytnej.

 

Cykl grafik Nova Reperta został zaprojektowany przez Johannesa Stradanusa (1523-1605), malarza i grafika flamandzkiego, działającego we Włoszech. Artysta stworzył przedstawienia rzemiosł, wynalazków i odkryć, jakie różniły współczesną mu cywilizację od świata starożytnego, a które nowożytna Europa częściowo dziedziczyła po poprzedniej epoce.

Chociaż grafiki są fascynującym katalogiem nowych odkryć i wynalazków, a nie dokumentem życia społecznego, to skłaniają do stawiania pytań na temat zasad, jakimi dawniej kierowano się dzieląc pracę pomiędzy kobiety i mężczyzn. Ukazując proces produkcji, sposób działania wynalazku, artyści umieszczali w kadrze postacie zajęte poszczególnymi etapami pracy. Dzięki temu obserwujemy zbiorowy portret rzemieślników Europy przełomu XVI i XVII wieku.

Wystawa trwa od 8 marca do 22 marca 2015 roku w Sali Michałowskiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - Oddział MNK, Rynek Główny 3. Wernisaż: 8 marca o godz. 15:45.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach