Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15982317
  • W tym roku: 466814
  • W tym miesiącu: 11276
  • Dziś: 755
  • Online: 59

Wieś polska w malarstwie

 

W zamku w Będzinie zwiedzić można nową wystawę czasową pt. "Wieś polska w malarstwie", pochodzącą ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.


Jest to placówka naukowo-badawcza, powstała w 1984 r., która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem materiałów obrazujących rozwój i dokonania szeroko pojmowanego ruchu ludowego.

Wystawa obejmuje plansze prezentujące malarstwo, rysunek i grafikę polskich artystów, którzy w malowniczy sposób przedstawiają wieś i chłopów okresu międzywojennego.

Znaczącą część ekspozycji stanowią prace Stanisława Praussa, kieleckiego malarza i grafika znanego z widoków starych Kielc, Chęcin oraz portretów i obrazów koni. Artysta dokumentował życie codzienne wsi kieleckiej - jej architekturę przełomu wieków, zmienność krajobrazu. Malował obrazy pełne prostoty i piękna. Nigdy nie idealizował obrazu wsi. Tworzył prace wykonane techniką olejną, akwarelą, ołówkiem i kredką.

Ekspozycję uzupełniają litografie Józefa Rapackiego z cyklu "Chaty wiejskie", obraz "Żniwiarze" Abrahama Neumana oraz pojedyncze prace innych autorów. Na uwagę zasługuje także cykl grafiki autorstwa Antoniego Gawińskiego i Wandy Romeyko pt. "Ilustracje do kalendarza".

Wystawa posiada również walor edukacyjny. Zaprezentowana różnorodność stylów malarskich oraz rysunku i grafiki sprawia, że ekspozycja znakomicie nadaje się do zobrazowania lekcji plastyki.

Wystawę można będzie zwiedzać do 15 marca 2015 r.

 

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach