Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15985411
  • W tym roku: 469908
  • W tym miesiącu: 14370
  • Dziś: 966
  • Online: 35

Atrakcje turystyczne Jury czekają na ciebie

 

Wiosna sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym. Doskonałym do tego miejscem jest szlak atrakcji turystycznych, który ciągnie się przez 22 km w gminach Żarki, Niegowa i Janów.

 

Rowerowo-pieszy szlak atrakcji turystycznych powstał w północnej części województwa śląskiego w urokliwym obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do najcenniejszych miejsc tego obszaru związanych z kulturą, tradycją, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym prowadzi oznaczona i przygotowana trasa.

W 2013 roku trzy gminy jurajskie: Janów, Niegowa, Żarki wybudowały spójny system ścieżek pieszo-rowerowych w północnej części województwa śląskiego. Powstały blisko 22 kilometry tras asfaltowanych w bardzo urozmaiconym jurajskim krajobrazie. Sieć połączyła największe atrakcje północnej Jury, m.in. zamki w Mirowie, Bobolicach, Ostrężniku, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Pustelnię św. Ducha w Czatachowie, Zabytkowy Zespól Stodół wraz z Żareckim Jarmarkami, strażnicę w Przewodziszowicach, urokliwe stawy, najstarszą pstrągarnię w Europie znajdującą się w Złotym Potoku, przepiękne wapienne ostańce, miejsca pamięci i wiele czarujących pod względem krajobrazowym i przyrodniczym zakątków.

Trasy są oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Wzdłuż nich w 13 lokalizacjach znajdą się zadaszone miejsca odpoczynku wyposażone w stół z ławkami, stojak na rowery. W niektórych wytypowanych lokalizacjach umieszczone są jeszcze dodatkowo stojaki na narty biegowe m.in. w Przewodziszowicach na przedmieściach Żarek. Tu zaczyna się polecana dla narciarzy biegowych trasa w formie 9 - kilometrowej pętli.

ścieżki budowano także z myślą o rowerzystach, biegaczach, miłośnikach wędrówek z kijkami, spacerowiczach, lubiących jazdę na rolkach i deskorolkach, osobach niepełnosprawnych, rodzinach z małymi dziećmi. Bitumiczne nawierzchnie doskonale nadają się do różnych form turystyki aktywnej.

Dla gości zmotoryzowanych przygotowano parkingi w m.in. Złotym Potoku, Ostrężniku, Czatachowie, Przewodziszowicach, Żarkach, Mirowie.

Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu unijnego była Gmina Żarki. Budowa ścieżek kosztowała ponad 3,2 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Żarki

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach