Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 16102433
  • W tym roku: 586930
  • W tym miesiącu: 48794
  • Dziś: 2166
  • Online: 244

XIX-wieczna ikona już po konserwacji!

 

Zapraszamy od 1 kwietnia do obejrzenia ikony po renowacji do Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.


Ikona przedstawia świętą Rodzinę: po prawej stronie Najświętsza Maryja, po lewej Józef, a pomiędzy nimi, trzymany za rączki przez obojga, Jezus. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha świętego oraz Bóg Ojciec.

Datowana na XIX wiek ikona została w bardzo złym stanie zakupiona w 2012 roku do zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie. Jej pochodzenie nie jest dokładnie znane. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że została przywieziona do Zagłębia Dąbrowskiego z pielgrzymki do kaliskiej kolegiaty Wniebowzięcia NMP - Sanktuarium św. Józefa, w którym znajduje się obraz będący zapewne inspiracją dla autora ikony. Kaliski obraz świętego Józefa od XVII wieku do czasów współczesnych jest celem pielgrzymek osób proszących o wstawiennictwo u Boga, a szczególnie o łaskę uzdrowienia. Pod koniec ubiegłego roku ikona przedstawiająca scenę powrotu dwunastoletniego Jezusa z Matką Boską i Józefem z Jerozolimy do Nazaretu, została poddana konserwacji i obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Zagłębia.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach