Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15985264
  • W tym roku: 469761
  • W tym miesiącu: 14223
  • Dziś: 819
  • Online: 29

To nie są lalki dla dzieci - ciekawa wystawa

 

W 2014 roku z okazji japońskiego święta lalek Hinamatsuri Muzeum Manggha przygotowało wyjątkową - jak przystało na jubileuszowy roku 20-lecia istnienia - wystawę.

 

 

Japońskie święto lalek Hinamatsuri obchodzone jest w Japonii 3 marca. Tradycyjnie w japońskich domach wystawia się w ten dzień zestaw lalek hina ningyō - w wersji minimalnej jest to para figurek przedstawiających cesarza i cesarzową na tle złotego parawanu, zaś w pełnej wersji składa się on z podestu w kształcie schodów, który zajmuje 17 lalek: para cesarska, damy dworu, muzykanci i ministrowie oraz szereg akcesoriów - od tradycyjnych słodyczy po minaturowe kwitnące drzewka brzoskwini i meble. Lalki ubrane są w stroje z epoki Heian, czyli okresu na który przypadł największy rozkwit kultury arystokratycznej.

Wystawa To nie są lalki dla dzieci... Współczesne lalki kolekcjonerskie BJD przedstawia nowoczesne, niszowe i zaskakujące oblicze lalki...

Kolekcjonerskie lalki z przegubami kulkowymi (ang. Ball-Jointed Dolls, BJD) to skierowane do dorosłych odbiorców lalki wykonane z żywicy poliuretanowej. Powstały na styku tradycji japońskiej i europejskiej. Z jednej strony uosabiają typowy dla Japonii estetyczny kult lalki jako wyjątkowego obiektu i dzieła sztuki, z drugiej zaś - inspiracja
w zakresie stylistyki i ich charakterystycznej kulkowej konstrukcji zaczerpnięta została
z różnych nurtów kultury europejskiej: od antycznych lalek biskwitowych po groteskowe rzeźby Hansa Bellmera.

Współczesne lalki BJD nie reprezentują jednego określonego typu stylistyki - indywidualna interpretacja jest ideą nadrzędną, a same lalki przyjmują setki różnorodnych obliczy, kształtów i stylizacji.

Nie są to lalki dla dzieci - często smutne, oszpecone, niedoskonałe, okaleczone. Innym razem drapieżne, pełne erotyzmu, otulone kosztownymi tkaninami i siedzące na atłasowych sofach prowokują do tego, by na nowo odpowiedzieć na pytanie, czym jest lalka...


Informacje:

Otwarcie wystawy i wydarzenia towarzyszące:

2.03.2014, godz. 12.00


Wernisaż wystawy i Hinamatsuri, czyli japońskie święto Lalek w Muzuem Manggha.

W programie:

12.00 otwarcie wystawy

13.00 oprowadzanie po wystawie dla dorosłych, dzieci zapraszamy w tym czasie na warsztaty plastyczne

14.00 pokaz kulinarny kuchni japońskiej przygotowany przez restaurację Koji Sushi - Bento na Hinamatsuri

15.00 prezentacje o BJD oraz spotkania autorskie z artystkami tworzącymi lalki


Podczas wernisażu będzie można zobaczyć w Muzeum Manggha także zestaw tradycyjnych lalek hina ningyō, wystawianych w Japonii z okazji święta Hinamatsuri.


Miejsce:

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

ul. M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków

tel. 12 267 27 03

www.manggha.pl

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach