Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19125807
  • W tym roku: 257233
  • W tym miesiącu: 59169
  • Dziś: 683
  • Online: 26

Muzeum rud żelaza

Wystawę stałą "Dzieje Górnictwa Rud Żelaza", zrealizowano w podziemnych korytarzach wydrążonych w latach 1974-1976 pomiędzy Pawilonami Wystawienniczymi Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Stanisława Staszica. Stanowi ona w całości model najbardziej charakterystycznych dla kopalnictwa rud żelaza wyrobisk podziemnych w skali naturalnej.

15 maja 2008 roku odbyło się jej uroczyste otwarcie. Wystawa powstała na bazie scenariusza mgr inż. Tadeusza Lostera - kierownika Działu Historii Górnictwa i Techniki Górniczej w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Całość jest efektem współpracy Muzeum Częstochowskiego z członkami Koła Seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Częstochowie oraz Naczelną Organizacją Techniczną w Częstochowie. Aranżację plastyczną ekspozycji wykonała Bożena Mazur z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy współpracy z pracownikami Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego. Eksponaty do wystawy pochodzą z kopalń rud żelaza regionu częstochowskiego, m.in. "Rudniki", "Wręczyca", "Sabinów", "Grodzisko", "Dźbów", "Barbara", a największa ich ilość pochodzi z Kopalni "Szczekaczka" w Brzezinach. Ideą ponownego otwarcia Muzeum Górnictwa Rud Żelaza była chęć ocalenia wielowiekowej tradycji górnictwa rudnego charakterystycznego dla regionu częstochowskiego.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju, która pokazuje dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Na wystawie przedstawiono wyrobiska chodnikowe w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz fragment "ściany" eksploatacyjnej z obudową i wyposażeniem w maszyny i urządzenia. W chodnikach i komorach ustawiono oryginalne maszyny i środki transportu. W sali ekspozycyjnej podzielonej na wyodrębnione stanowiska pokazano pełny zestaw narzędzi i maszyn służących w przeszłości w pracy górników. Zgromadzono m.in. liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych oraz minerałów. Przedstawiono również historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko częstochowian, ale także odwiedzających miasto pielgrzymów i turystów.

Ekspozycja dostała pozytywne recenzje w prasie, o czym świadczą takie artykuły, jak m.in.: Odżywają tradycje regionu, red. Wojciech Mścichowski, "Niedziela częstochowska" z 01.06.2008 r.; Muzeum Górnictwa już czynne. Zobacz kopalnię, red. Adam świerczyński, "Życie Częstochowskie" z 16-18.05.2008 r.; Otwarto kopalnię. Jedyną w Polsce kopalnię rud żelaza można od wczoraj zwiedzać w... Częstochowie pod samą Jasną Górą, red. Tadeusz Piersiak, "Gazeta Wyborcza, Częstochowa"z 16.05.2008 r.

Konsultacje merytoryczne Dział Historii Muzeum Częstochowskiego przeprowadzał z członkami Koła Seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Częstochowie oraz Naczelną Organizacją Techniczną w Częstochowie.

Wykonanie scenariusza Muzeum Częstochowskie zleciło mgr inż. Tadeuszowi Losterowi kierownikowi Działu Historii Górnictwa i Techniki Górniczej w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Nowa stała wystawa Muzeum Górnictwa Rud Żelaza prezentowana w wyremontowanym obiekcie, została zmodyfikowana oraz uzupełniona o nową aranżację plastyczną. Jest reliktem dawnej kultury górniczej, przez wieki związanej z regionem częstochowskim. Dzięki wystawie przetrwa pamięć o tradycjach historycznych regionu, a zwiedzający przez kolejne dziesięciolecia będą mieli kontakt z cennym dziedzictwem kulturowym.

Muzeum jest unikalnym obiektem, stanowiącym bardzo ważny punkt na mapie atrakcji turystycznych naszego kraju. Wystawa przybliża tradycje górnicze leżące u podstaw rozwoju gospodarczego Częstochowy i regionu. Częstochowa, znajdująca się pośrodku rudonośnego pasma zalegającego od Zawiercia po Wieluń, od XIV wieku odgrywała rolę centralnego ośrodka przemysłu górniczego i hutniczego. Staraliśmy się stworzyć ekspozycję, która zaciekawi tak starszych odbiorców, jak i młodzież - bowiem nieocenione są jej walory edukacyjne i bezpośredni kontakt z zabytkiem. Osoby zainteresowane tematyką z zakresu historii górnictwa mogą poszerzyć wiedzę dzięki pomocy przewodnika multimedialnego oraz filmu pod tytułem "Z dziejów górnictwa rud żelaza". Film, zrealizowany w końcowym etapie funkcjonowania ostatnich kopalń rud żelaza, prezentowany jest w sali ekspozycyjnej Muzeum.

Godziny otwarcia:
zwiedzanie odbywa się co pół godziny od godziny:
wtorek, czwartek, piątek - 9.00
środa, sobota, niedziela - 11.00
ostatnia grupa wchodzi pół godziny przed zamknięciem obiektu, czyli do godziny:
wtorek, czwartek, piątek - 15.00,
środa - 17.00, sobota, niedziela - 16.30

 

OBIEKT ZNAJDUJE SIĘ NA SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI

Adres:

MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE
Aleja Najświętszej Maryi Panny 47
42-217 Częstochowa
tel. 34. 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl

http://www.muzeumczestochowa.pl/

Kontakt do Działu Historii:
historia@muzeumczestochowa.pl

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach