Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15986953
  • W tym roku: 471450
  • W tym miesiącu: 15912
  • Dziś: 960
  • Online: 198

Głosujemy na Wartę w konkursie Rzeka Roku 2013

Od 1 do 29 wrześnie będzie można głosować na źródła rzeki Warty w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Klub Gaja "Rzeka Roku 2013". Na jedenaście rzek przepływających przez terytorium naszego kraju będzie można głosować na stronie www.zaadoptujrzeke.pl

Źródła Warty do plebiscytu zgłosił Samorząd Dzielnicy Kromołów. Z początkiem września organizatorzy konkursu ogłoszą sposób głosowania. Dlatego warto swój głos oddać już w najbliższą niedzielę.

Źródła Warty są najbardziej rozpoznawalnym miejscem Kromołowa - dziś zabytkowej dzielnicy Zawiercia, ale niegdyś osobnej osady, która prawa lokacji uzyskała aż 820 lat temu. Przybywają tu turyści i rowerzyści zwiedzający Jurę, i pielgrzymi najważniejszego sanktuarium maryjnego w Polsce - Jasnej Góry. Ale Warta to rzeka równie wyjątkowa dla całej Polski, jak Wisła. Tylko o niej, obok królowej polskich rzek, śpiewamy w hymnie narodowym. Ją, po Wiśle i Odrze, wymienił Jan Długosz. Łączy 5 krain geograficznych, 21 miast i 1400 wsi. Jej nazwa nawiązuje do wartkiego nurtu, który tworzy. Arkady Fiedler, polski podróżnik i pisarz, mówił o niej u źródeł - podfruwajka, a w jej dalszym biegu - zalotna, wysmukła kobieta. Dla kromołowian Warta jest symbolem i dumą. Z inicjatywy Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów rozpoczęto prace zmierzające do upiększenia terenów wokół źródeł rzeki, przejrzystych z piaszczystym dnem, a także odkrycia źródła zachodniego, które znajduje się pod posadzką kapliczki św. Jana Nepomucena. Kromołów wiele źródłom Warty zawdzięcza. To one zasilały Browar nad Wartą w Kromołowie - producenta piwa Zdrój Warciański, docenianego w Polsce i zagranicą. Na źródłach Warty opierała się także Warcianka -Wytwórnia Wód Gazowanych. Ostatnio, kilka kilometrów od źródeł Warty zadomowiły się bobry. To znak, że rzeka jest coraz czystsza - dzięki wybudowanej kanalizacji i rokrocznej akcji sprzątania jej koryta. Mieszkańcy Kromołowa chcą, aby źródła rzeki były bramą na Jurę w Zawierciu, a może również początkiem szlaku rowerowego poświęconego źródłom powiatu zawierciańskiego, w którym swój początek ma wiele rzek i potoków.

Warta, biorąca swój początek w najstarszej dzielnicy miasta będzie rywalizować z: Białą Przemszą pomiędzy Okradzionowem a Sławkowem (gmina Sławków, woj. śląskie) zgłoszona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy ze Sławkowa - ekowędkarzy, zwolenników zasady "no kill", Białą Wisełką w Wiśle Czarnem (miasto Wisła, woj. śląskie), którą opiekuje się i nieustannie odkrywa Szkoła Podstawowa nr 2 w Wiśle Czarnem, Białką między Nową Białą a Krempachami (gmina Nowy Targ, woj. małopolskie), w której obronę zaangażowała się artystka i performerka Cecylia Malik wraz z Przyjaciółmi, Biebrzą w Goniądzu (gmina Goniądz, woj. podlaskie), którą od środka ogląda i namawia do tego innych Meandertalczyk Biebrzański czyli Mirosław Kobeszko, szef biebrzańskiego klubu płetwonurków, Budkowiczanką między Murowem a Zagwiździem (gmina Murów, woj. opolskie), rzeka, która dodaje sił, zgłoszona przez Stobrawski Park Krajobrazowy, rzeką w Łodzi (miasto Łódź, woj. łódzkie) - odkryta przez dzieci i nauczycieli z Przedszkola Miejskiego nr 208 w Łodzi, Sokołdą między Czarną Białostocką a Sokółką (gmina Czarna Białostocka, woj. podlaskie), o której niepewny los troszczy się Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Nasza Natura z Ignatek-Osiedla, Wieprzówką pomiędzy Rzykami a Sułkowicami (gmina Andrychów, woj. małopolskie), która uczy historii sprzed 130 milionów lat, zgłoszona przez Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach wraz z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i Stowarzyszeniem na Rzecz środowiska Montanum, Wiśniówką w Goleniowie (gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie), w której Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy pokazuje niezwykły spektakl Natury, oraz rzeką Zimnik w Lipowej (gmina Lipowa, woj. śląskie), który promuje w Internecie Aneta Balcarek, mieszkanka Lipowej.

Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja - Zaadoptuj rzekę, zachęcającego do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów. W latach 2005 - 2013 dzięki zaangażowaniu blisko 106 000 osób, zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach.

Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronaty: Minister środowiska, Minister Edukacji Narodowej.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach