Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15924731
  • W tym roku: 409228
  • W tym miesiącu: 74091
  • Dziś: 731
  • Online: 57

Zamek w Będzinie - Noc muzeów

Muzeum Zagłębia w Będzinie i Bractwo Rycerskie Zamku Będzina zaprasza na:

Noc Muzeów - 18 maja 2013,

Zamek czynny w godz. 9.00 - 17.00 i 19.00-1.00

W Noc Muzeów będziński zamek stanie się miejscem, w którym rządzić będą siły nieczyste.

Strzygi, upiory i wampiry snuć się będą po zamkowym dziedzińcu, murach i wieży w atmosferze średniowiecza. A wszystko to za sprawą Krwawego Burgrabiego, który zaprzedał duszę husyckim heretykom i sprzeniewierzył się królowi.

Organizatorem Nocy Muzeów jest Muzeum Zagłębia w Będzinie, Bractwo Rycerskie Zamku Będzin oraz Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry

W programie:

Gry i zabawy dla dorosłych i dzieci. "Straszne Zamczysko" przygotowany przez Bractwo Rycerskie Zamku Będzin. Rozpoczęcie o godz. 19.00.

1. Zwiedzający będą mogli napotkać "przerażające" miejsca i stanowiska:

- stanowisko kata "Igraszki z katem": kat będzie posiadał liczne narzędzia takie jak pień i topór katowski, dyby, obcęgi, piły i łańcuchy. Zwiedzający będą wciągani do zabawy, zakuwani w dyby, brani na "męki",

- kram zielarki, a na nim różne "medykamenta": zioła, kurze łapki, magiczne proszki i mikstury- podobnie tu zielarka będzie wciągać do zabawy "oferując" cudowne sposoby, leki i zaklęcia na wszelkie troski i niedomagania.

2. Na zamku, dziedzińcu, wieży co jakiś czas pojawiać się będą duchy, upiory, trędowaci, którzy zaczepiać będą turystów żądając bądź to jałmużny bądź próbować ich wciągnąć w sidła sił nieczystych. Co jakiś czas będzie pojawiał się także Krwawy Burgrabia siejąc zamęt i postrach (scenki polegające na np. porywaniu ofiary i wysysaniu z niej krwi, walkach rycerzy dobra i zła, itp.)

3. Zabawy i konkurencje dla zwiedzających mające dać im umiejętności w walce z postaciami z piekła rodem:

- strzelanie z łuku do postaci duchów umieszczonych na tarczy,

- rzucanie poświęconą włócznią,

- nauka ścinania (ziemniaki, kapusta) na pniu katowskim mieczem i toporem,

- rzut kulą w smocze jajo,

- "halabardy mocy" - trzymanie mocną ręką halabard na czas,

- i inne.

Od godz. 22.00 do 23.15

4. Przedstawienie "Teatru Rozrywki Trójkąt" z Zielonej Góry - "Dawno, dawno temu... - widowisko ucieszne

Wykonawcy: Beata Beling, Artur Beling, Mariusz Wasiewski.

Spektakl dla dorosłych i dzieci w konwencji średniowiecznego widowiska jarmarcznego. Oparty na autorskim scenariuszu, powstałym na motywach średniowiecznych, w tym także polskich legend i wątków historycznych, przedstawionych w niekonwencjonalny i zabawny sposób.

5. Około północy inscenizacja sądu inkwizycyjnego nad Krwawym Burgrabią, który pochwycony wreszcie przez straż królewską zostanie przeprowadzony w kajdanach wokół zamku (a wraz z nim pójdą trędowaci, zawodzące płaczki, upiory) postawiony przez inkwizytorem, osądzony i skazany na męki i śmierć. Będzie też w trakcie przemarszu próba zbrojnego odbicia burgrabiego przez jego ludzi, którzy jednak zostaną pokonani przez straż miejską. Wyrok zostanie wykonany przez kata, a następnie cały kondukt niosąc ciało straconego uda się na miejsce pochówku - do zbrojowni bractwa.

6. Zakończenie Nocy Muzeów ognistym tańcem wampirów - pokazem ognia.

Zarówno podczas inscenizacji jak i podczas całego wieczoru wykorzystywane będą elementy takie jak pochodnie, stroje zarówno średniowieczne jak i kostiumy np. wampirów itd., muzyka dawna oraz w dużej mierze muzyka z horrorów.

W trakcie trwania Nocy Muzeów:

- Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Zagłębia

- "Dawna broń"
- "Z dziejów zamku i miasta"
- "Początki Będzina"

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach