Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19059956
  • W tym roku: 191382
  • W tym miesiącu: 66140
  • Dziś: 149
  • Online: 22

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Wysocicach z XII w.

We wsi Wysocice położonej w powiecie miechowskim, w gminie Gołcza, nad rzeką Dłubnią, znajduje się zabytkowy kościół romański o charakterze obronnym (z końca XII, lub I ćw. XIII w.) pod wezwaniem św. Mikołaja. Prawdopodobnie ufundany przez Iwo Odrowąża.

Opis wyglądu

Obiekt zbudowany jest z dużych ciosów wapiennych, o różnej wielkości (najwięcej z nich zbliża się do wymiarów 30x60 cm). Usytuowany jest na wzniesieniu. Zorientowany na wschód. Pierwotna bryła kościoła zachowała się praktycznie w niezmienionym stanie (dobudowano jedynie kruchtę od południa i zakrystię po przeciwnej stronie). Składa się on z zachodniej wieży z biforiami skierowanymi na cztery strony świata, pojedynczej nawy na rzucie kwadratu, chóru oraz łukiem zakreślonej absydy od wschodu. W wieży kościoła znajduje się empora zachodnia, sprawiająca wrażenie bunkra. Nad wejściem, w południowej ścianie kościoła, znajduje się "grubo" rzeźbiony tympanon z przedstawieniem tronującego Chrystusa, depczącego schematycznie potraktowane bestie. Po lewej stronie widnieją sylwetki dwóch świętych: św. Norberta w biskupich szatach, oraz świętego bez atrybutów pozwalających na jego identyfikację. Po prawej natomiast wyobrażona została scena Narodzin Chrystusa. Wewnątrz kościoła na szczególną uwagę zasługuje gotycka ambona drewniana, prawdopodobnie z początku XVI wieku. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Wysocickiej. Natomiast na wschodnim frontonie prezbiterium, w kwadratowej ramie kamiennej ustawionej na kant - monumentalna statua Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIII wieku - tzw. "Madonna z Wysocic". W zabytkowym wyposażeniu wnętrza kościoła znajduje się - ławka pojedyncza dla Kolatorów: najokazalsza i malowana, wzmiankowana w 1790 roku. W roku 1956, w absydzie kościoła odkryto niewyraźną romańską lub gotycką polichromię, a we framudze okna - palmetę romańską. W odległości ok. 1 km za kościołem znajduje się cmentarz parafialny.

Rys historyczny

Po raz pierwszy nazwa Wysocice jest wymieniana w dok. Bolesława Wstydliwego z r. 1262 jako "Wissenesice". Od I połowy XII w. ziemie te zostały nadane przez króla z dynastii Piastów Bolesława Krzywoustego na własność możnemu rodowi rycerskiemu Odrowążów. W poł. XVI w. kościół stał się zborem protestanckim. W 1610 roku ponownie został świątynią katolicką. W XVIII wieku do kościoła od pn. dobudowano zakrystię. W XIX wieku w kościele dobudowano kruchtę i obniżono kalenice dachów.

Dziedzicami Wysocic i kolatorami kościoła św. Mikołaja w Wysocicach byli :

* Ród Odrowążów herbu Odrowąż XII wiek - XV wieku
* Jan Płaza z Mstyczowa herbu Topór ok. 1565 roku
* Elżbieta Wołłowiczowa podskarbina litewska 1613 roku
* Ludwik Dębiński kasztelan wojnicki ok. 1727 roku
* Rodzina Bierzyńskich 1786 roku
* Jan Lenczowski mąż Wiktorii z Bierzyńskich 1817 roku
* Szymon Milieski 1858 roku i jego żona Apolonia ok. 1840 roku
* Franciszek Ksawery Milieski syn Szymona herbu własnego 1878 roku
* Adolf Milieski syn Franciszka Ksawerego, poseł na sejm galicyjski 1931 roku
* Apolonia hr. Romer herbu Jelita córka Eustachego i Joanny Milieskiej
* Córka Franciszka Ksawerego 1932 rok - 1946 roku. Dobra ziemskie Wysocice zostały przejęte na cele reformy rolnej. Następnie Apolonia hr. Romer herbu Jelita przekazała testamentem: "Dobra Ziemskie Wysocice" swojej siostrze Marii z hr. Romerów herbu Jelita zamężnej Tytusowej Dunin herbu Łabędź.

(Źródło – opracowano na podstawie Wikipedii)

Galeria strony 66

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach