Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19123431
  • W tym roku: 254857
  • W tym miesiącu: 56793
  • Dziś: 291
  • Online: 20

Sanktuarium p.w. Wniebowzięcia NMP w Mrzygłodzie

Rys historyczny

Sanktuarium p.w. Wniebowzięcia NMP ufundowane i wybudowane zostało przez Stanisława Warszyckiego przez ówczesnego dziedzica, kasztelana krakowskiego ok. 1653 roku w stylu renesansowo-barokowym. Obecnie wpisane do rejestru zabytków nieruchomych oraz do rejestru zabytków archeologicznych; dawniej sanktuarium drewniane pw. Wszystkich świętych. Pierwotnie miało ono charakter obronny, było otoczone murem z dwiema basztami, posiadało wieżę na planie koła, której w 1720 nadano plan kwadratowy. W 1712-36 od północy dobudowano do niego kaplicę Matki Boskiej Różańcowej na rzucie prostokąta o ściętych narożnikach przez Pawła Węgrzynkowskiego, proboszcza w latach 1712-1736, a ukończono staraniem księdza Kazimierza Lachowicza, proboszcza od 1746 roku. Kościół był odnawiany po pożarze w poł. XIX w. W 1986 roku w dawnym ogrodzie plebańskim przygotowano plac i zbudowano ołtarz polowy, a sama kaplica podwyższona została do rangi Sanktuarium. Ojciec święty Jan Paweł II dnia 24.10.1994 roku wydał Bullę zezwalającą na koronację koronami papieskimi, łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Mrzyglodzkiej. W październiku 1995 roku w uroczystość odpustową Matki Bożej Różańcowej, Arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak dokonał uroczystego poświęcenia Kalwarii Mrzygłodzkiej, a w 1996 roku dokonano koronacji Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Opis wyglądu


Obecny kościół składa się z prezbiterium w formie absydy i nawy głównej podpartych wysokimi skarpami oraz wieży przykrytej barokowym hełmem. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze i bogato zdobione barokowe monstrancje. Pozostały wystrój wnętrza jest barokowy. Wejście do kościoła prowadzi przez renesansowy portal zamykany żelaznymi drzwiami ze skośną kratownicą, rozetami i starym zamkiem. Na nadprożu znajduje się gzyms kamienny. Pod chórem są trzy kolumny i trzy arkady. Drzwi zdobią rozety. W obu częściach kościoła występuje sklepienie urozmaicone przyściennymi wgłębieniami, a ściany i sklepienia wspierają półfilary przyścienne. Arkady są ozdobione pięknymi kasetonami, gipsaturami oraz dawną malaturą. Ołtarz główny, barokowy wyposażony w obraz NMP, na zasuwie którego namalowany jest św. Józef z Dzieciątkiem. Górna rzeźba przedstawia Wniebowzięcie NMP otoczonej gronem aniołów. Dwaj archaniołowie unoszą Marię, a pozostali trzymają nad jej głową koronę. Na szczycie Trójca święta. Po bokach ołtarza stoją figury św. Piotra i Pawła oraz Zachariasza i Dawida. Również po obu stronach ołtarza wiszą stare srebrne wrota w kształcie tablic, azów, rąk i serc. Napis za ołtarzem świadczy, ze ołtarz w 1868 roku spalił się, lecz kosztem i staraniem wiernych został odbudowany.Ponadto na ołtarzu znajdują się relikwie św. Wenusta, Zosyma, Tabellae, Maksymy męczennika oraz Cudowny Obraz NMP, który stał się obiektem kultu (obecnie kościół ten to Sanktuarium Matki Boskiej Mrzygłodzkiej). Obraz NMP namalował niejaki Ciszewski w 1804 roku, nadworny malarz artysta hrabiego Brińskiego, marszałka koronnego (1792), dziedzica klucza mrzygłodzkiego. Wspomniany hrabia Brniński pokrył koszty malowania tego obrazu.

Z drugiej strony do kościoła przylega kilkupiętrowa czworokątna baszta, pokryta barokowym baniastym hełmem z kruchtą przy ziemi i z kręconymi drewnianymi schodami na chór. Pośrodku znajduje się nawa. Do nawy od strony północnej przylega kaplica pokryta rotundą z ośmiokątną sygnaturką i czterema okienkami. Dach kościoła został pokryty miedzianą blachą. Nad nim znajduje się barokowa sygnaturka.
Kaplica posiada kopułę z lunetami. W kaplicy znajduje się figura Jezusa Ukrzyżowanego, a obok niej figury Matki Boskiej i św. Magdaleny w XVIII-wiecznych strojach polskich. W nawie naprzeciw siebie wiszą dwie ambony w kształcie globów niesionych przez mitologiczne postacie. Nad ich wejściem są piramidalne popiersia świętych. Takie ułożenie ambon jest rzadko spotykane obecnie w kościołach, a służyło do przeprowadzania dysput. Ołtarz jest w kształcie sarkofagu, nastawa bogato złocona. Po bokach stoją figury św. Wojciecha i św. Stanisława. Zakrystia jest sklepiona i oświetlona jednym oknem. W zakrystii wiszą portrety księży proboszczów parafii mrzygłodzkiej. Chór został przeznaczony na bibliotekę cennych dzieł teologicznych. Przy prezbiterium są dwie oryginalne ambony w kształcie globów, które dźwigają na swych barkach postacie mitologicznego Atlasa czy Herkulesa.

Obecnie

W lipcu i sierpniu do sanktuarium pielgrzymują mieszkańcy Częstochowy, Zagłębia, Wspólnoty Służby Liturgicznej, Ruchu światło - Życie, Pomocnicy Matki Kościoła oraz Franciszkański Zakon świeckich. Co roku przybywają dzieci pierwszokomunijne oraz młodzież.

(Źródło -opracowano na podstawie www.sanktuarium-mrzyglod.pl)

Galeria strony 60

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach