Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19061620
  • W tym roku: 193046
  • W tym miesiącu: 67804
  • Dziś: 809
  • Online: 50

Dłubniański Park Krajobrazowy w okolicach Gołczy

Dłubniański Park Krajobrazowy to park krajobrazowy położony na granicy Wyżyny Krakowskiej i Wyżyny Miechowskiej. Jest najbardziej na wschód wysuniętym ze wszystkich Jurajskich Parków Krajobrazowych. Zajmuje powierzchnię 10960 ha na terenie 6 gmin położonych wzdłuż rzeki Dłubni, będącej osią parku, utworzony został w 1981 roku. Położony jest na obszarze gmin: Gołcza, Iwanowice, Michałowice, Skała, Trzyciąż i Zielonki.

Obejmuje górny odcinek doliny rzeki Dłubni na odcinku od Dziekanowic na południu po Trzyciąż na północnym-zachodzie. Szeroka, urodzajna dolina tej rzeki od najdawniejszych wieków stanowiła obszar osiedlania się człowieka. Dłubnia, wraz ze swymi dopływami, zasilana jest z licznych źródeł, głównie w swoim górnym i środkowym biegu. Początek rzece dają źródła szczelinowe w Jangrocie i Trzyciążu, jednak wypływy najpiękniejsze (źródła pulsujące) i najbardziej wydajne znajdują się w Imbramowicach, ściborzycach i Sieciechowicach. Są to obiekty wyjątkowo cenne przyrodniczo i krajobrazowo, objęte ochroną prawną jako pomniki przyrody. Na terenie parku, oprócz licznych pomników przyrody, znajdują się również cenne zabytki architektury, wśród których dominują kościoły i zespoły dworsko-parkowe.

W obrębie parku projektuje się utworzenie dwóch rezerwatów przyrody:
Ostrysz - rezerwat położony w okolicach Glanowa. Ochronie podlegałby fragment lasu łęgowego, płaty ciepłej buczyny oraz zręby skalne z roślinnością kserotermiczną.
Jodła w Trzyciążu - rezerwat leśno-krajobrazowy, położony w okolicach Zagórowej. Ochronie podlegałby drzewostan mieszany z dużym udziałem jodły jako gatunku godnego szczególnej ochrony na obszarze Wyżyny Krakowskiej.

Na terenie parku występuje 28 pomników przyrody; warto tutaj wymienić: starą aleję kasztanowców białych w Minodze, zabytkowy park dworski w Młodziejowicach i Tarnawie, źródło "Jordan" w ściborzycach oraz źródło Dłubni. Ponadto znajdują sie tutaj liczne zabytki w tym: klasztor norbertanek w Imbramowicach, kościoły w Minodze i Sieciechowicach oraz cenny romański w Wysocicach i drewniany w Iwanowicach oraz zespoły dworskie w: Dziekanowicach z XVIII - XIX wieku, Gołoszynie z XIX - XX wieku, Młodziejowicach z XVI - XX, Michałowicach, dwory w Książniczkach z XIX wieku z resztką parku dworskiego, ściborzycach oraz pozostałości po dworze w Wilczkowicach z XVIII w. z "ogrodem włoskim".

(Źródło – opracowane na podstawie Wikipedii)

Galeria strony 58

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach