Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19125696
  • W tym roku: 257122
  • W tym miesiącu: 59058
  • Dziś: 572
  • Online: 27

Rezerwat przyrody Góra Zborów

Góra Zborów to rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej położony nieopodal wsi Podlesice utworzony w 1957 roku. Chroni się tutaj około 210 gatunków roślin naczyniowych. W granicach rezerwatu, o powierzchni 45 ha, leżą dwa wzgórza: Góra Zborów zwaną również Berkową Górą i Wzgórze Kołoczek stanowiące południową część Skał Kroczyckich, oba gęsto pokryte wapiennymi ostańcami o wysokości do 30 metrów, na ścianach których znajdują się liczne drogi wspinaczkowe. Zjawiska krasowe ukształtowały w nich jaskinie i leje krasowe. Na Górze Zborów i w okolicach występuje wiele jaskiń ale jedyną dostępną dla zwiedzających jest Jaskinia Głęboka. Ma ona dwa wejścia, ok. 165 m długości i składa się z dwóch komór, oddzielonych zaciskiem. Inną jaskinią jest jaskinia znajdująca się w południowo-wschodniej partii góry Kołaczyk zwana, Jaskinią Berkową. Ma ona 45 m długości i dwa przeciwległe wejścia, ale liczna wąskie zaciski utrudniają jej zwiedzanie.

Szata roślinna ma tu charakter pasowo – strefowy. Górę Zborów porasta kolejno: las sosnowy, miejscami buczyna sudecka (na stokach północnych), buczyna kwaśna i ciepła (na stokach południowych), murawy kserotermiczne, a najwyżej leśne zbiorowiska naskalne. Na terenie tego rezerwatu występują też rzadkie rośliny tj.: mącznica lekarska, irga zwyczajna czy goździk siny. Ponadto lasy rezerwatu zamieszkują m.in. kilka gatunków puchaczy, dzierzba rudogłowa, pustółka oraz drozd skalny.

Sama Góra Zborów jest znakomitym punktem widokowym ponieważ jest najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim - 462 m n.p.m, a jej bezleśny wierzchołek, zakończony został zbudowaną przez nazistów wieżyczką triangulacyjną. Zjawiska krasowe ukształtowały tuataj liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. Na ternie rezerwatu znajduje się także zamknięty obecnie kamieniołom w którym pracowali przymusowi robotnicy w III Rzeszy. Teren rezerwatu był miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią a jednostkami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich.Na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów, ściany których pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. W pobliżu najwyższego punktu leży Wielbłąd z wybitną, północną ścianą. Z drogi Żarki - Kroczyce doskonale widoczne są południowe gładzie muru Filara Wyklętych i Młynarza.

Wzgórze Kołoczek - to drugie, większe wzgórze leżące na terenie rezerwatu Góry Zborów. Pokryte jest lasem, spośród którego wyrastają liczne wierzchołki wapiennych skałek, z których najwyższy jest Wielki Dziad. Na zachód od niego stromo opadają na południe piękne ściany Głowy Cukru, Mamy, Taty i Córek. Mur ten kończy się samodzielną turnią nazwaną Dziewica. Wszystkie skałki od wielu lat są terenem intensywnej działalności wspinaczkowej. Zjawiska krasowe podobnie jak wcześniej ukształtowały też liczne jaskinie i leje krasowe.

(Źródło - Wikipedia)

Galeria strony 56

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach