Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 18268984
  • W tym roku: 66586
  • W tym miesiącu: 1780
  • Dziś: 239
  • Online: 43

Skały Rzędkowice oraz wieś

Rzędkowice to wieś a także masyw skalny niedaleko od Włodowic. Jest to wieś łańcuchowa licząca ponad sto gospodarstw w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Włodowice na terenie wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajdują się tu jedne z najbardziej znanych skałek wapiennych na Jurze - Skały Rzędkowickie ze skałą Okiennik Rzędkowicki o najdłuższym podszczytowym oknie skalnym rozgałęzionym na kilka odnóg. W Okienniku tym znaleziono groty strzał scytyjskich z ok. 600 r. p.n.e. W okolicy znajduje się prymitywna, obronna siedziba ludzka z wczesnego średniowiecza zwana "Pasieką".

Skały otaczają wieś od wschodu, górując nad nią niczym mur wapiennych ostańców skalnych o wysokości do 30 metrów. Na ich ścianach wytyczono wiele dróg wspinaczkowych, bowiem jest to jedno z kilku miejsc na Jurze doskonałych do uprawiania wspinaczki skałkowej. W samej wsi znajdują się siedziby kilku szkół wspinania. Biały masyw Skał Rzędkowickich stanowi miejsce nauki i treningów całej rzeszy taterników. Oni też nazwali poszczególne skałki np. Wysoka, Mała Grań, Mnich, Baszta itp. Skały Rzędkowickie mają nietypowy kształt wału skalnego, stanowiący jednen z największych i najpiękniejszych na Wyżynie Krakowskiej.

Ponadto we wsi znajduje się przystanek PKS kursujący do Zawiercia. Sklepy spożywcze, knajpki, schronisko młodzieżowe oraz pola namiotowe. Same Rzędkowice leżą na Szlaku turystycznym Mrzygłód-Góra Zborów.

(Źródło - Wikipedia)

Galeria strony 53

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach