Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19051968
  • W tym roku: 183394
  • W tym miesiącu: 58152
  • Dziś: 427
  • Online: 21

Kościół św. Bartłomieja we Włodowicach

Pierwszy kościół zbudowano na terenie Włodowic z modrzewia, ale został spalony w czasie pierwszego najazdu Tatarów w 1241 roku i odbudowany w 1305 roku. Pod obecny kościół położenie kamienia węgielnego nastąpiło w 1701 r.. Fundatorem był prałat ks. Marian Kępski.. Konsekracja kościoła odbyła się w 1708 r., ołtarzy w 1787 r.. Mistrz murarski Walenty Urbański w roku 1796 podwyższył trochę wieżę i restaurował kościół. Dalsza rozbudowa odbyła się w latach 1898 - 1911. Zbudowano zakrystię, kaplicę i jeszcze podwyższono wieżę.

Opis wyglądu

Kościół zbudowany jest w stylu baroku polskiego - jest jednonawowy, murowany, potynkowany i pokryty blachą. Od strony wschodniej znajduje się węższe prezbiterium na rzucie prostokąta o ściętych narożnikach. Przy nim dobudówki: od południa zakrystia z przedsionkiem, od północy kaplica Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Prezbiterium jest oddzielone od nawy arkadą. Od zachodu znajduje się czworoboczna wieża z kruchtą w przyziemiu.

Wewnątrz ściany kościoła podzielone są parzystymi pilastrami o kapiletach z główkami putów ( aniołków uskrzydlonych ), w ścianie północnej znajduje się nisza sklepiona konchowo na chrzcielnicę z trójkątnym szczytem, w którym widać oko opatrzności. W nawie jest kolebkowe sklepienie z lunetami na gurtach w prezbiterium i zakrystii widać sklepienie krzyżowe, w kruchcie krzyżowo-kolebkowe. Drewniany chór na podstawach szynowych ozdobiony jest malowidłami Nowego Testamentu

W kościele jest siedem ołtarzy barokowych. Ołtarz główny późnobarokowy dwukondygnacyjny z początku XVIII wieku udekorowany ornamentyką roślinną i z rzeźbami św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela oraz św. Piotra i Pawła. Na zwieńczeniu znajduje się Bóg Ojciec w otoczeniu putów. Niżej jest ołtarz św. Barbary. Pośrodku znajduje się duży obraz Chrystusa Bolesnego ze związanymi rękoma adorowanego przez św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja wg ks. Jana Wiśniewskiego sprowadzony z Rzymu. Na zasuwie jest obraz Przemienienia Pańskiego zwany także obrazem zmartwychwstania.

Ołtarz pod łukiem tęczowym po lewej stronie z obrazem św. Anny Samotrzeciej, powyżej św. Marii Magdaleny, na szczycie znajduje się baranek w Glorii w otoczeniu putów. Rzeźby św. Jana i św. Andrzeja. Prawa strona pod łukiem tęczowym : obraz św. Rodziny, na zasuwie św. Franciszek przy krzyżu. U góry obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W zwieńczeniu rzeźba Ducha świętego w otoczeniu putów i dwóch aniołów.

Lewa strona nawy : w ołtarzu znajduje się obraz św. Izydora z wołami a na zasuwie św. Józef z dzieciątkiem. W kaplicy Pana Jezusa Ukrzyżowanego znajduje się pozłacany, barokowy krucyfiks. Ambona późnobarokowa uzupełniona dekoracją rokokową, pod baldachimem rzeźba Ducha świętego, a na szczycie rzeźba św. Krzysztofa. Na chórze obrazy przedstawiające dzieje Chrystusa od Zwiastowania do Wniebowstąpienia. Kościół we Włodowicach.

(Źródło - www.wlodowice.pl)

Galeria strony 52

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach