Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19060739
  • W tym roku: 192165
  • W tym miesiącu: 66923
  • Dziś: 932
  • Online: 30

Pustynia Siedlecka

Pustynia Siedlecka – nazwa nadana dawnemu wyrobisku kopalni piasków formierskich, położonemu w pobliżu wsi Siedlec na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Pustynia Siedlecka posiada niewielką piaszczystą powierzchnię 25 ha, która oparła się zalesieniu. Reszta powierzchni pustynnej licząca około 30 ha. została zadrzewiona sosną w latach 60 XX wieku.

Legenda głosi, że diabeł, który gonił uciekającego na kogucie Twardowskiego był tak blisko iż przed czarnoksiężnikiem otworzyły się bramy piekieł a piekielny ogień wypalił ziemię zamieniając ją w pustynię. Część terenu przed pustynią nosi nazwę Siedlec Piekło. Tak naprawdę piach jest pozostałością piaszczystego dna morskiego z okresu górnej jury, a następnie ponownej transgresji morskiej w górnej kredzie, który później w okresie holocenu został zepchnięty przez czoło lądolodu zlodowacenia środkowopolskiego w postaci moreny czołowej. Stąd piaski i wydmy do wysokości 30 m. na tej największej w gminie piaskownicy. Po drugiej wojnie światowej utworzono w tym miejscu piaskownię, która funkcjonowała do lat 60.

Dzisiaj pustynię odwiedzają licznie turyści a gmina organizuje tu imprezę plenerową Pustynny Piknik. Funkcjonuje tutaj także niewielkie źródło bezodpływowe „Oaza”. Na terenach piaszczystych znajduje się oczko wodne ze skupiskiem roślin szuwarowych. Tereny porośnięte są typową roślinnością terenów piaszczystych w tym szczotlichy siwej i wydmurzycy piaskowej. W wietrzne dni tumany piasku wzbijają się z pustyni i wdzierają do okien mieszkańców pobliskiego Siedlce. W dni upalne rozdygotane nad pustynią gorące powietrze powoduje efekt fotomorgany, przybliżając odległe krajobrazy. Teren ten stanowi atrakcję turystyczną oraz obszar zainteresowania miłośników sportów motorowych, którzy mogą tutaj spróbować swych sił w "pustynnych" warunkach. Na pustyni dopuszczone są jazdy czterokołowcami i krosami oraz organizowane są rajdy znanych firm samochodowych. Pustynia udostępniana jest także dla firm ćwiczących sporty ekstremalne.

Gatunki roślin spotykanych na tym terenie:

* sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)
* szczotlicha siwa (Corynephorus canescens)
* kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium)
* czerwiec roczny (Scleranthus annus)
* trzcinnik piaskowy (Calamagrostis epigejos)

(Źródło - www.janow.pl)

Galeria strony 36

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach