Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15977446
  • W tym roku: 461943
  • W tym miesiącu: 6405
  • Dziś: 773
  • Online: 78

Kościół pod wezwaniem św. Barbary - centrum Koziegłów

Kościół św Barbary znajduje się w północno-zachodniej części miasta Koziegłowy, między ulicami Częstochowską, a 3-Maja. Ufundowany został wraz z przytułkiem dla ubogich przez rodzinę Kawieckich: Stanisława i Barbarę z Przerębskich (zm. 1679 r.). Prebenda św. Barbary miała erekcję z 1670 r. Kościół konsekrowany był przez Mikołaja Oborskiego - sufragana krakowskiego.Kościół jest murowany, kryty gontem, sklepiony beczkowo, na dachu ma barokową wieżę. Ołtarz w nim jest renesansowy, bogato złocony, ozdobiony 4 kolumnami. W ołtarzu wmontowano obraz wyobrażający św. Barbarę. Kościółek posiada chór, wsparty na dwóch żłobkowanych kolumnach.

W przeszłości kościół ten od strony południowej łączył się ze szpitalem. Miał on własny fundusz, ziemię i zabudowania gospodarcze. Około 1863 r. szpital przemianowano na przytułek. Administracja funduszem szpitalnym podlegała nadzorowi parafialnemu, na czele którego stał wójt gminy Koziegłowy. Część szpitalna zachowała się jeszcze do dziś, ale nie spełnia już pierwotnej funkcji. Do 1990 r. odbywały się w niej zajęcia z katechezy dla dzieci i młodzieży.

Obecnie kościół św. Barbary został powiększony o część budynku poszpitalnego, stojącego na przedłużeniu świątyni od strony południowej. Przekształcono ją na nawę, a dawny kościółek zamieniono na prezbiterium. Przy świątyni zachowało się miejce na pochówek, poświęcone w grudniu 1805 r. przez ks. Marcina Siemińskiego - komisarza biskupa wrocławskiego. Grzebano tam zmarłych do chwili zapełnienia i przygotowania nowego cmentarza poza miastem. W 1994 r. kościół pięknie odnowiono, a cały obiekt ogrodzono. Co roku w dzień św. Barbary odprawiane są nabożeństwa.

(Źródło – opracowano na podstawie www.kozieglowy.pl)

Galeria strony 28

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach