Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19121032
  • W tym roku: 252458
  • W tym miesiącu: 54394
  • Dziś: 524
  • Online: 45

Historyczna Biała Wielka -gm. Lelów

Niewielka wieś położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Lelów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim. Jest to miejscowość turystyczna, która oprócz zabytków posiada walory rekreacyjne są to np. lasy posiadające wiele ścieżek rowerowych (nieoznakowane), spływ kajakowy (łódkę lub ponton można wynająć w remizie OSP). W okolicznych lasach można spotkać sarny, zające, lisy, jastrzębie i piękne mrowiska.

Zabytki

Znajduje się tutaj dworek zbudowany przez Zwierkowskiego - bohatera wojen napoleońskich, uczestnika m.in. bitwy pod Somosierrą. Przy dworku znajduje się staw oraz pomniki przyrody - platan, tulipanowiec, drzewa cierniowe itp. Niedaleko stoi kaplica pw. św. Anny i kilka rzeźb z XIX w. Obecnie dworek jest własnością prywatną i jest remontowany. Niedaleko od opisanego dworku, w Bogumiłku wznosi się drugi pałacyk, w którym obecnie znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy.

Wśród zabudowań siedliska młynarskiego, ulokowanego na skraju Białej Wielkiej. Pracuje do dzisiaj dwupiętrowy, murowano-drewniany młyn wodny. Młyn powstał w 1935 roku. Zbudował go brat dziedzica Białej Wielkiej - Karol Szyc (1890-1957), który obok młyna miał też swoje siedlisko (obecnie leśniczówka). Upaństwowiony po 1945 r. powrócił ostatnio do spadkobierców i po wydzierżawieniu pracuje zasilany wyłącznie wodną turbiną. Niedaleko od młyna za mostem z przepustami wodnymi i wzdłuż Białki (po prawej), znajduje się teren zespołu parkowo-dworskiego .

Piętrowy, obszerny pałac -otoczony parkiem z okazami rzadkich drzew (tulipanowce, platany, miłorzęby) wybudował w końcu XVIII w. Józef Zwierkowski (1772-1841), którego grób był poznany wcześniej na cmentarzu w Lelowie. W połowie XIX w. właścicielami Białej Wielkiej zostają przedstawiciele austriackiej rodziny bankierów - Schützowie. Każdy pierworodny, męski potomek tej rodziny otrzymywał imię Adolf. Na cmentarzu w Lelowie można odszukać mogiły kolejnych Schützów: Adolfa "pierwszego" (1821-1901) - prezesa "Komitetu Reperacji Kościoła w Lelowie" i Adolfa "drugiego" (1852-1927). Adolf "trzeci" nazywał się już Szyc i używał imienia "Dolek". Jako oficer Wojska Polskiego nie powrócił z Kampanii Wrześniowej. Przez 2. połowę XX w. mieściła się w pałacu 4-klasowa szkoła podstawowa, oraz przedszkole - dzięki czemu posiadłość ta przetrwała w dobrym stanie do dzisiaj. Z początkiem XXI w. przeszła w prywatne ręce i obecnie jest mozolnie remontowana. Za nim znajduje się ogrodzony park z murowanym dworem .

Niedawno odrestaurowany dwór (po pożarze) był własnością rodziny Szyców i po drugiej wojnie światowej mieścił szkołę rolniczą. W latach 70. adaptowany na wzorcowy Ośrodek Szkolno-Wychowaczy dla młodzieży opóźnionej w rozwoju (do 21. roku życia), która może tutaj zdobywać wykształcenie podstawowe i gimnazjalne. Tuż za dworem pawilonowy internat zbudowany w r. 2002 przez starostwo powiatu częstochowskiego a wyposażony przez starostwo powiatu bodeńskiego w Niemczech. Natomiast na terenie dawnego folwarku powstaje hotel dla rodziców. Wcześniej wychowankowie mieszkali w dawnym czworaku - istniejącym jeszcze za internatem.

Niedaleko zabudowań dawnego folwarku znajduje się trzy kondygnacyjny młyn z bocznym szybem napędowym powstał w latach trzydziestych XX w. Zbudował go wraz z poznanym już dworem i folwarkiem jeden z trzech braci Szyców - Ludwik. Właściciel tego majątku zginął w czasie wojny w Oświęcimiu a jego syn Przemysław poległ w partyzantce. Zdewastowany w okresie upaństwowienia trafił ostatnio w prywatne ręce. Właściciel wytwórni makaronów "Romeo" z Kokawy uruchomił go po żmudnym remoncie. Teraz napędzany wyłącznie nurtem spiętrzonej Białki produkuje ponownie różne gatunki mąki. Za młynem uroczysko wodne (łabędzie) na szeroko rozlanej Białce.

Galeria strony 25

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach