Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19060304
  • W tym roku: 191730
  • W tym miesiącu: 66488
  • Dziś: 497
  • Online: 15

Atrakcje wsi Nakło - gm. Lelów

Nakło to bardzo malownicza wieś w gminie Lelów - dawne miasto. W połowie XVIII w. nastąpiło lokowanie miasta. W latach 1770 - 80 wybudowano tutaj pałac barokowo-klasycystyczy Bystrzanowskich i utworzono wokół park geometryczny. Przy pałacu w XVIII-XIX w. dobudowano zabudowania gospodarcze. W 1795 roku wybudowano szkołę parafialną obok kościoła. W 1825 roku Lelów utracił prawa miejskie.

Zabytkowa parafia w Nakle powstała na początku XIII wieku, lecz wzmianka o drewnianym kościele pochodzi dopiero z r. 1326. Obecny barokowy i orientowany (ustawiony przodem na wschód) kościółek zbudowano z kamienia i cegły na przełomie XVII i XVIII wieku. Ta niewielka świątynia ma rozmiary 36 na 14 metrów, lecz grubość jego ścian wynosi aż 1,25 m. Wielokrotnie remontowany ma bardzo ciekawe wyposażenie -w tym barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVIII w., a w nim obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzący z końca XVII w., oraz kaplicę z kryptą grobową, gdzie spoczywa m. in. rodzina Stradomskich - pierwszych właścicieli "Nakiela". Natomiast na przylegającym do kościoła cmentarzu widoczna jest doskonale wysoka kaplica. Zbudowana w r. 1790 posiada w tylnej części dostępne katakumby. Spoczywają w nich członkowie rodu Zbijewskich. Obok kościoła znajduje się dom z gankiem o dwóch kolumnach - wg tradycji szkoła parafialna z 1795 r.

Można również na tym cmentarzu odszukać mogiły Polaków mordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Szczególnie tragiczny los spotkał trzech braci Sobalów i ich dwóch szwagrów z pobliskiej wioski Marcypol. Na ich mogile (w końcowej części cmentarza - po prawej stronie) utrwalona jest data śmierci 14 maja 1944 rok . W sąsiedztwie kościoła znajdują się dwa zabytkowe budynki. Pierwszy (po prawej) to dawny, murowany szpital (ptrzytułek).

Ten dobrze zachowany budynek powstał w 1795 r. i jeszcze do niedawna służył jako obiekt szkolny. Natomiast naprzeciwko solidny obiekt szkolny, który powstał już w 1912 r. Na jego ścianie niewielka tablica pamiątkowa z napisem: "W 40- lecie powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Nakle, założycielowi i komendantowi Franciszkowi Lipowskiemu - działaczowi społecznemu i długoletniemu kierownikowi szkoły - Zarząd OSP w 1958 r.".

Znajduje się tu także, ogrodzony zespół dworsko - parkowy. Obecnie - zupełnie niedostępny - lecz widoczny w głębi parku przez dawną, murowano-żelazną bramę - piętrowy pałac powstał pod koniec XVIII w. jako siedlisko hrabiowskiej rodziny z Bystrzanowskich.

W II połowie XIX w. został zmodernizowany przez następnego dziedzica hrabiego Michała Zbijewskiego (1825-1898). Z początkiem XX wieku staje się własnością Komorowskich z Siedliska. Był tak solidny i dobrze utrzymany, że po 1945 r. mieści się w nim szkoła powszechna, a następnie przez ponad 30 lat Dom Dziecka. Obecnie po sprywatyzowaniu jest prywatnym siedliskiem.

Obok zabudowań folwarcznych (po lewej na poboczu drogi) stoi figura św. Floriana - na wysokim cokole. Niezauważalnym ewenementem tej figury jest jej podobieństwo do Napoleona Bonaparte (twarz i charakterystyczny kapelusz) - podobno najpierw ufundowano w Nakle pomnik Cesarzowi, który póżniej przerobiono na świętą figurę.

Galeria strony 24

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach