Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19062090
  • W tym roku: 193516
  • W tym miesiącu: 68274
  • Dziś: 1279
  • Online: 38

Bogaty krajobrazowo Choroń - gm. Poraj

Choroń to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, na południe od Częstochowy w gminie Poraj, leżąca między Wyżyną Krakowsko - Częstochowska a Obniżeniem Górnej Warty rozłożona na południowo-zachodnim stromym zboczu wzgórza chorońskiego na którego szczycie umiejscowiona jest obecnie wieża obserwacyjna p.poż.
Wieś jest oddalona o około 3,5 km od linii kolejowej, istnieje też możliwość bezpośredniego dojazdu z Częstochowy.Wieś liczy 1200 mieszkańców. Około 2 km na południowy wschód od wsi znajduje się zalew, gdzie można uprawiać sporty wodne. Duży ośrodek sportowy, w którego skład wchodzą boisko do piłki nożnej, kort tenisowy, bieżnia oraz boiska do siatkówki i koszykówki. Nad wsią ponad współczesną główną zabudową miejscowości wznosi się kościół parafialny św. Jana Chrzciciela przez co widoczny jest nawet z odległych miejsc, np. okolic Zalewu Porajskiego czy też Biskupic. Jest to zabytkowy obiekt z 1657 r., rozbudowany w XX w. Znajdują się tam zachowane renesansowe portale, a wokoło budowli, zabytkowy park dworski. Droga biegnąca przy kościele ze względu na położenie na grzbiecie najdalej na zachód wysuniętego wzgórza w tej okolicy stanowi doskonały punkt widokowy na Obniżenie Górnej Warty z Zalewem w Poraju, okolice Biskupic i Sokolich Gór. Nieco na południowy-wschód od kościoła przy lokalnej drodze znajduje się kamieniołom Gawrona i ruina wapiennika, w których poszukać można skamielin (amonitów i belemitów ).  Od drogi przy wspomnianym kamieniołomie w dół zbiega szeroka "aleja lipowa" - z XVII w.  - pomnik przyrody. Jest to niezwykle cenna aleja wielogatunkowa z przewagą lipy licząca ok. 300 lat. Wspomniana aleja schodzi do drogi przy której naprzeciwko jej ujścia znajduje się pozostałość zespołu dworskiego z resztkami zniszczonego parku.

Rys historyczny

Choroń jest najstarszą miejscowościa w gminie poraj. Pierwsze wzmianki o Choroniu pochodzą z roku 1306 jest wymieniany jako własność biskupa krakowskiego potem należał kolejno do : Krystyna z Koziegłów , Hinczy z Rogowa , Rodu Myszkowskich i Męcińskich. Od XVI w. powstała tu filia parafii z Przybynowa. W 1657 roku wybudowano kościoł parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, w pobliżu znajduję się aleja lipowa z XVII wieku.  W pierwszej połowie XIX w. wybudowano dwór w Choroniu. W latach 1912-29 nastąpiła kolejna, gruntowna przebudowa kościoła parafialnego.  2 Września 1939 roku 7 Dywizja Piechoty ( częstochowska) otrzymała rozkaz dowódcy Krakowskiego Okręgu do wycofania w rejon – Złoty Potok , Janów. W składzie dywizji dowodzonej przez gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego były następujące jednostki : 27 Częstochowski pułk piechoty, 25 pułk piechoty (stacjonujący w Piotrkowie) i 74 (górnośląski pułk piechoty z Lublińca – d-ca płk Wilniewczyc. Natomiast major Jan Wrzosek z tego pułku był dowódcą batalionu – poległ zresztą w Złotym Potoku w 3 dniu wojny. Ponadto jeszcze w skład dywizji wchodził 7 pal (pułk artylerii lekkiej) oraz inne specjalności : szpital polowy, łaźnie pododdziały kolarzy , służby łączności a także szwadron kawalerii. Warto jeszcze dodać iż gen. Gąsiorowski (chory) prowadząc odprawę z oficerami sztabu dnia następnego będąc w leśniczówce Bogdaniec – dostał się do niewoli i całą wojnę spędził w Oflagu.

Ogólnie Choroń jest mejscem które warto zobaczyć w czasie podróży po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, bowiem przez Choroń przebiega pieszy zielony Szlak Choroński oraz szlaki rowerowe: niebieski Dębowcówka, czerwony Poraj-Morsko, zielony Wokół Poraja i żółty "Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych".

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach