Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 16198150
  • W tym roku: 682647
  • W tym miesiącu: 61859
  • Dziś: 2236
  • Online: 155

Rezerwat Ostrężnik, Jaskinia Ostrężnicka

Rezerwat Ostrężnik to rezerwat leśny utworzony w lutym1960 roku przy osadzie Ostrężnik, na obszarze leśnictwa Czatochowa, nadleśnictwo Złoty Potok obejmujący swym zasięgiem skalne wzgórze zamkowe z jaskinią ostrężnicką oraz otaczającym je lasem. Źródła podają różną jego powierzchnię, wahającą się od 3,85 ha przez 4,10 ha do 4,87 ha. Na ogół przyjmuje się, że obejmuje obszar 4,1 ha wraz ze wzgórzem zamkowym z ruinami. Obecnie istnieją nowe plany dotyczące powiększenia rezerwatu o około 30 ha (od strony południowej i południowo-zachodniej, gdzie rosną stare buki). Utworzenie rezerwatu miało na celu ochronę resztek lasu naturalnego, ciekawych form skalnych i ruin zamku.

Wśród flory, którą można tu spotkać można wymienić:

- drzewa (wg. liczebności) - grab, brzoza, buk, sosna, a także klon zwyczajny, dąb, oraz lipa drobnolistna;
- krzewy porastające poszycie - jarzębina, porzeczka alpejska, trzmielina zwyczajna, bluszcz pospolity, leszczyna;
- runo - głównie żyzna buczyna sudecka z borówki czarną i domieszką konwalii majowej;
- rośliny podlegające ścisłej ochronie - śnieżynka przebiśnieg, wawrzynek wilczełyko, storczyk, grzyb soplówka gałęzista.

Z fauny zamieszkującej rezerwat i jego okolicę należą:

- ssaki - borsuk, kuna, lis, dziki i jelenie, a także ssaki latające: gacek brunatny, gacek wielkouch.
- ptaki - sowa uszatka, dzięcioł zielony i czarny, myszołów;
- gady - padalec zwyczajny i jaszczurka zwyczajna;
- płazy - żaba trawna, traszka zwyczajna, ropucha szara i rzekotka drzewna;
- owady - wyróżniono tu ponad 2 tysięcy gatunków motyli.

Na uwagę zasługują również jaskinie, z których do najciekawszych zaliczyć należy Jaskinię Ostrężnicką oraz Jaskine Wierną:

Jaskinię Ostrężnicką bardzo łatwo znaleźć. Jej otwory (a jest ich aż pięć) znajdują się w dużym ostańcu, na którym są ruiny zamku Ostrężnickiego. Tworzy ją szereg niskich korytarzy (o łacznej długości 90 metrów) i niewielkich komór, których wysokość maleje w gląb masywu, tak że połączenia pomiedzy nimi sa niskie i ciasne. Najładniejszym fragmentem jaskini jest część zachodnia. Kilka metrów za dużym otworem zbiegają się dwa bardzo ładnie wygładzone przez wodę, wysokie korytarze przebiegające pod całą skałą, tworząc coś w rodzaju podziemi tajemniczego zamku. Najbardziej ciekawym miejscem jest skrajny wschodni otwór, który dzieli na dwie odnogi, wygładzony przez wodę filar.

Jaskinia Wierna to najdłuższa jaskinia na Jurze Krakowsko-Wieluńskiej, ma 1027 m. Największa i zarazem uważana za najpiękniejszą jaskinię na Jurze. Najważniejsze odkrycie ostatnich lat. Prymat najpiękniejszej odebrała ona również nie tak dawno odkrytej jaskini Maurycego. Obie zostały zaraz po odkryciu zabezpieczone kratami, co uchronilo ich bogatą szatę naciekowa przed kompletnym zniszczeniem przez szwendających sie po jurze ekip wandali, jak też uniemożliwia dostep wszyskim innym - tzw. "zbieraczom pamiątek". Pierwszy człowiek postawił w niej swoją nogę w 1990 roku, lecz jako tajemnicza i niedostępna próżnia była znana już od dawna. Jaskinia jest dość ciasna a w przejściach często można się spotykać z progami, studniami lub kominami. Dość ciekawy jest korytarz z naciekami grzybkowymi na ścianach.

Osobliwością tegoż rezerwatu jest Okresowe Źródło Zdarzeń - źródło jurajskie (wywierzysko) które ma ponoć bić w latach ważnych dla Polski wydarzeń, w latach kiedy jest suche - zwiastuje urodzaj. Owe miejsce znajduje się tuż przy szosie Żarki-Janów, u stóp wzgórza zamkowego. Ostatnio wylew wody nastąpił w roku 2002, kiedy to obfite źródła tworzyły duże rozlewisko na płaskim terenie przy wzgórzu. Struga przepływała przez przepust pod drogą i znikała ponownie w ziemi. W tych okolicach często można spotkać okresowe potoki i źródła. Wędrując po lasach okolic Ostrężnika, Trzebniowa, Ludwinowa czy Złotego Potoku, często zauważymy suche, porośnięte drzewami koryta rzeczne.

Galeria strony 21

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach