Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19061281
  • W tym roku: 192707
  • W tym miesiącu: 67465
  • Dziś: 470
  • Online: 27

Przeprośna Góra i sanktuarium św. Ojca Pio - Siedlec gm. Mstów

16 czerwca 2002 r. Papież Jan Paweł II kanonizował bł. Ojca Pio z Pietrelciny. Miejscem szczególnej posługi Francesco Forgione było położone na południu Włoch San Giovanni Rotondo. Obecnie jest to miejsce szczególnego kultu świętego zakonnika. W Polsce także mamy jego odpowiednik.

Sanktuarium na Przeprośnej Górrze, wzniesione ku czci tego świętego. Związane są z nim zgromadzenia zakonne: Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego i jego żeński odpowiednik - Apostołki Jezusa Ukrzyżowanego. Założył je syn duchowy Ojca Pio - o. Domenico Labellarte. Po pięciu latach istnienia w Polsce członkowie zgromadzenia rozpoczęli budowę świątyni Ośmiu Błogosławieństw pw. świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała na Przeprośnej Górce k. Częstochowy. W 1994 r. abp Stanisław Nowak poświęcił kamień węgielny, przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw w Ziemi świętej. Utworzenie sanktuarium bł. Ojca Pio zaproponował abp Stanisław Nowak. Stało się to w Wigilię Bożego Narodzenia 2001 roku, którą Arcybiskup częstochowski spędzał z bezdomnymi.

Dziś, pielgrzymując pieszo na Jasną Górę, można zauważyć na Przeprośnej Górce świątynię Ośmiu Błogosławieństw pw. świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Przeprośna Górka pod Częstochową dla wielu jest ostatnim etapem pielgrzymowania i pierwszym miejscem, z którego mogą dostrzec cel wędrówki - Jasną Górę.

Obecnie wykańczane jest wnętrze górnej świątyni pierwszego w Polsce sanktuarium Ojca Pio. Czynna jest dolna kaplica, w której znajdują się figura oraz relikwie św. o. Pio. świątynię otacza pięknie wkomponowana w krajobraz tego miejsca Droga Krzyżowa, zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Szymona Wypycha. Elementem łączącym wszystkie stacje jest Pismo święte, stanowiące tło dla postaci Chrystusa przeżywającego kolejne etapy męki. Każdej stacji towarzyszy figura św. Ojca Pio jako wiernego Cyrenejczyka ludzkości. W planach jest także, wybudowanie domu rekolekcyjnego i pustelni, aby było to miejsce wyciszenia, kontemplacji, modlitwy i pojednania, na co swym życiem zwracał uwagę św. Ojciec Pio. Doskonałym miejscem ku temu jest Przeprośna Górka. W sanktuarium, którego kustoszami są Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego, można poznać życie, duchowość i dzieła świętego Zakonnika z San Giovanni Rotondo. św. Pio z Pietrelciny.

świątynię na Przeprośnej Górce otacza pięknie wkomponowana w krajobraz Droga Krzyżowa. W miejscach kolejnych stacji ustawiono krzyże. Stacje zaprojektował artysta rzeźbiarz Szymon Wypych (na zdjęciu projekt jednej ze stacji). W sanktuarium, którego kustoszami są Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego, można poznać życie, duchowość i dzieła świętego Zakonnika z San Giovanni Rotondo

W sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce w każdą niedzielę odprawiane są Msze św. o godz. 10.00 i 16.00. W piątki odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.00.

Galeria strony 2

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach