Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 18732318
  • W tym roku: 529920
  • W tym miesiącu: 602
  • Dziś: 17
  • Online: 8

Kościół św. Bartłomieja w Żurawiu

Rys historyczny

Powstanie parafii w Żurawiu datuje się na 1373 rok, przy czym murowany kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja został ufundowany w 1440 roku przez ówczesnego właściciela wsi - wojewodę kaliskiego Jana Zarembę. Od 1470 roku kościół stał się budowlą murowaną. Po 1560 roku Jan Firej przekazał ten kościół podobnie jak inne kościoły należące do swoich dóbr w ręce innowierców. Na pocz. XVII w. po śmierci Firleja kościół został przywrócony katolikom. Około 1769 roku w kościele nastąpiło odnowienie wnętrz. W 1885 roku byl przebudowywany, a w 1893 roku dostawiono od zachodu wieżę i wydłużono w nim nawę. W latach 1932-33 dobudowano do nawy kaplicę. Budynek kościoła przez lata był wielokrotnie niszczony przez pożary i wielokrotnie odbudowywany, w wyniku czego nastąpiło zatarcie jego pierwotnych cech stylowych.


Obecnie

Ciekawym elementem we wnętrzu kościoła jest m. in. zabytkowy ołtarz w stylu manierystycznym, ołtarz w styu barokowym oraz neogotyckim. Manierystyczny ołtarz główny wykonany został w latch 1620-30 i przerobiony w XIX wieku. Ołtarz objęty jest parami kolumn z posągami trzech biskupów, papieża oraz postaci aniołów. Ponadto znajdują się tu przepiękne, neobarokowe z końca XIX wieku tabernakulum i tron eucharystyczny, dwa ołtarze boczne o cechach neogotyckich i barokowych z XIX w. z czterema figurami ewangelistów, stylowo wykonana barokowa chrzcielnica przyścienna z czarnego marmuru z XVIII w. Ławy w kościele posiadają cechy pseudoklasycystyczne z końca XIX w.

Wokół kościoła w obrębie murów dawnego cmentarza rośnie kilka drzew, z których lipa o obwodzie pnia 375 cm i wysokości ok. 25 metrów oraz wiąz o obwodzie 485 cm i wysokości ok. 28 metrów objęte zostały ochroną pomnikową.

Galeria strony 19

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach