Pensjonaty

Zacisze u Gilów

Żarki Letnisko

Ośrodek Korona

Lanckorona

B&B Kolory

Kraków

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 15981068
  • W tym roku: 465565
  • W tym miesiącu: 10027
  • Dziś: 1024
  • Online: 41

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła - centrum Koniecpola

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła wzniesiony został w 1767 roku przez Michała Czapskiego, wojewodę malborskiego.
Na początku XVI wieku w Chrząstowie znajdował się murowany kościół pod wezwaniem świętych Apostołów Mateusza i Macieja. Prawdopodobnie był on bardzo zniszczony, gdyż w 1544 roku zawalił się. Na jego miejscu zbudowany został przez Koniecpolskich następny kościół, który istniał aż do XVII wieku. Dopiero w 1765 roku zniszczoną świątynię kazał rozebrać Michał Czapski i na jej miejscu wzniósł po dwóch latach nową, murowaną.
Kościół św. Michała Archanioła to budowla późnobarokowa, otoczona starym murem z bramą od frontu i dzwonnicą za prezbiterium. świątynia składa się z krótkiego, prostokątnego prezbiterium. Za prezbiterium znajduje się zakrystia ze skarbczykiem na pistule. Nawa wewnątrz kościoła zbudowana jest na rzucie prostokąta i podzielona pilastrami na dwa przęsła. W prezbiterium i nawie sklepienia są płaskie, natomiast w zakrystii - kolebkowe z lunetami. Okna kościoła umieszczone na szczycie mają kształt półkolisty, otoczone są profilowanymi obramówkami. Pozostałe okna mają kształt prostokątny, także profilowane obramowania. Dach świątyni jest dwuspadowy, kryty dachówką. Na szczycie znajduje się wieżyczka na sygnaturkę.

Warto zwrócić uwagę na bogate wnętrze świątyni. Składają się nań:

- W prawym bocznym ołtarzu - obraz Matki boskiej Bolesnej. To obraz barokowy, pochodzący z przełomu XVII - XVIII wieku
- Kropielnica z dawnej głowicy jońskiej, z kieleckiego marmuru. Kropielnica pochodzi z pałacu. Jej powstanie datuje się na pierwszą połowę XVII wieku.
- Późnobarokowe ławki (druga połowa XVIII wieku)
- Późnobarokowa dzwonnica z drugiej połowy XVIII wieku wkomponowana od wschodu w mur kościoła. Dzwonnica jest murowana w formie wysmukłej, eliptycznie przesklepiona arkadami, ujętej pilastrami.
W kościele znajdują się też tablice pamiątkowe rodziny Potockich.

(Źródło - strona o gminie www.koniecpol.pl)

Galeria strony 11

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach