Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19123827
  • W tym roku: 255253
  • W tym miesiącu: 57189
  • Dziś: 687
  • Online: 16

Nowy rezerwat przyrody na Jurze

W województwie śląskim istnieją 64 rezerwaty przyrody, w tym 47 leśnych, cztery florystyczne, trzy faunistyczne, trzy przyrody nieożywionej, dwa krajobrazowe, dwa krajobrazowo-leśne, dwa torfowiskowe i jeden wodno-leśny.

 

W regionie powstanie nowy rezerwat przyrody. Najważniejsze będą w nim cisy
Taką ochroną zostanie objęte naturalne stanowisko cisa w okolicach Przybynowa w gminie Żarki. Czekano na to od wielu lat.

Rezerwaty obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, siedliska roślin, zwierząt lub grzybów, także twory i składniki przyrody nieożywionej. Wszystkie wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Jedna trzecia z rezerwatów województwa ślaskiego znajduje się regionie częstochowskim. To m.in. Sokole Góry w gminie Olsztyn, Parkowe w gminie Janów, Jeleniak Mikuliny w gminie Koszęcin czy Szachownica w gminie Lipie.

Cisy Przybynowskie czekały na ochronę rezerwatową od wielu lat. To fragment lasu z naturalnym stanowiskiem cisa. Obszar ten o powierzchni ponad siedmiu hektarów leży na terenie gminy Żarki w okolicach wsi Przybynów, w uroczysku Józefów.

Cis do niedawna był w Polsce pod ścisłą ochroną. Październikowe zarządzenie resortu środowiska zmieniło ją jednak na częściową. Co ciekawe, cis jest gatunkiem chronionym w Polsce od 1423 r. Objął go ochroną Władysław Jagiełło w obawie, by cis nie wyginął. Drewno cisowe było masowo eksportowane jako idealny materiał na łuki.

Główny cel ochrony projektowanego rezerwatu pozostał taki sam jak przed blisko 600 laty - zachowanie naturalnego stanowiska cisa. Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska w Katowicach sporządziła już projekt utworzenia rezerwatu. Dokument został zaopiniowany przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody Województwa śląskiego.

- Teraz zostaną do projektu wprowadzone poprawki, potem ponownie zostanie przedstawiony regionalnej radzie, a gdy uzyska jej akceptację, zostanie wydane zarządzenie w sprawie uznania rezerwatu przyrody Cisy Przybynowskie - tłumaczy Mirosława Mierczyk-Sawicka, naczelnik wydziału ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 w RDOś.

Przed Cisami Przybynowskimi ochroną rezerwatową w naszym regionie został objęty Łęg nad Młynówką w gminie Ciasna. Stało się to w 2007 r. W kolejce od lat czekają też m.in. Góry Gorzkowskie w gminie Janów oraz Gąszczyk w gminie Mstów.

 

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach