Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19060034
  • W tym roku: 191460
  • W tym miesiącu: 66218
  • Dziś: 227
  • Online: 29

Kościół p.w. św. Wawrzyńca w Cynkowie

Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca z XVII wieku, figuruje w spisie zabytków klasy zerowej. Drewniany kościół św. Wawrzyńca położony jest we wsi Cynków poza zabudowaniami przy drodze do Koziegłów. Wzniesiony w 1631r. przez architekta Walerego Ruraya z Pyskowic, odrestaurowany w 1955r. Jest to kościół drewniany o konstrukcji sumikowo-łątkowej, szalowany i wzmocniony lisicami, a na zewnątrz pobity gontem.

Opis wyglądu

Jest to kościół o budowie jednonawowej, z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Przy prezbiterium od północy znajduje się prostokątna zakrystia, natomiast przy nawie od zachodu kruchta. Wewnątrz stropy. W środku znajduje się prostokątna tęcza z dwiema belkami tworzącymi wykrój ostrołukowy; belka tęczowa została zfazowana i udekorowana rozetą, z ludowymi rzeźbami Chrystusa Ukrzyżowanego, św. Wawrzyńca i św. Sebastiana. U stóp Chrystusa znajdują się rzeźby dwóch aniołków - późnogotyckie z końca XV wieku.

Chór muzyczny posiada prostym parapet wsparty na dwóch słupach. Idąc z kruchty do nawy i w połudnoiwej ścianie nawy, widać dwa portale o ozdobnie wyciętym nadprożu w formie dwułucza z wałkami – fazowane. Na jednym z nich widnieje napis z nazwiskiem „architekta" Walentego Ruraya, drugi z umieszczoną nań datą 1631. W nawach znajdują się drzwi drewniane, pd. ze starym zamkiem i okuciami. W północnej ścianie nawy widać drzwi okute z XIX wieku. Okna są tutaj prostokątne. Nad budową górują dwuspadowe dachy o wydatnych okapach, nad prezbiterium przechodzącym nad zakrystię, pobite gontem. Nad nawą sześcioboczna znajduje się wieżyczka na sygnaturkę, kształtu barokowego, z latarnią, pobita blachą.

Ołtarz główny kaplicy jest o cechach późnorenesansowych z pierwszej połowy XVII wieku, odnowiony w 1959 roku, dekorowany ornamentem okuciowym i roślinnym, z rzeźbami dwóch świętych oraz dwóch świętych męczenniczek, aniołów i głową św. Jana na misie w zwieńczeniu; a w nim obraz św. Wawrzyńca z XIX wieku. Znajdują się tutaj ozdobne ołtarze boczne. Lewy z fragmentami z pierwszej połowy XVII wieku, a w mim rzeźby gotyckie: Pieta z drugiej połowy XIV wieku (zniekształcona wadliwym odnowieniem w 1960r.) oraz św. Małgorzata z początku XVI wieku. Prawy ołtarz, jest późnorenesansowy z pierwszej połowy XVII w., zniekształcony, w częściach pierwotnych dekorowany ornamentem okuciowym, a w nim barokowy obraz św. Marii Magdaleny. Ambona nad ołtarzami jest późnorenesansowa z drugiej ćwierci XVII wieku, polichromowana, o dekoracji roślinnej.

W kaplicy znajdują się liczne obrazy gotyckie z drugiej połowy XV wieku, odnowione w 1957r. przez Wojciecha Podlaszewskiego oraz liczne rzeźby gotyckie.

(Źródło - opracowane na podstawie www.kozieglowy.pl)

Galeria strony 61

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach