Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19119903
  • W tym roku: 251329
  • W tym miesiącu: 53265
  • Dziś: 991
  • Online: 35

Sokole Góry w Olsztynie

Rezerwat Sokole Góry położony jest na południe od Olsztyna. Z każdego niemal wzgórza okolic zamku można zobaczyć górującą nad terenem, panoramę zalesionych wzgórz rezerwatu. Projekt utworzenia rezerwatu przyrody na tym miejscu powstał w roku 1936. Miała to być wówczas tzw. "Knieja Olsztyńska". Ale dopiero w roku 1953 powstał rezerwat leśny Sokole Góry na obszarze o powierzchni 215 hektarów. Nazwa Sokole Góry wywodzi się z określeń miejscowej ludności. Na wzgórzach okolicy miały być kiedyś liczne gniazda sokołów i puchaczy.
Obecnie to największy rezerwat przyrody na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej obejmujący 9 kopulastych wzniesień i skalistych masywów, które tworzą rodzaj gniazda górskiego, wzniesionego przeciętnie z ok. 100 m nad okoliczny teren (położony na wysokości około 400 m n.p.m.), wkomponowany w lasy i malownicze grupy skalne. Wzniesienia te idąc kolejno od zachodu na wschód to:

* Góra Sokola (zw. Sokolicą) ciągnąca się grzbietem o długości około 1 km. W północnej części tego pasma znajdują się m.in. otwory wejściowe do Jaskinia Pod Sokolą Górą i Jaskinia Studnisko.
* Kamienne Górki (zw. Kamienna Góra) będące niskim nieco odosobnionym wzniesieniem o wysokości 344 m n.p.m. położonym na południe od Góry Sokolej.
* Góra Setki (wał położony między G. Sokolą a Pustelnicą) - w jej północnej części przechodzącej tu w południowy stok Pustelnicy znajduje się otwór wejściowy Jaskini Urwistej
* Góra Pustelnica to zarazem najwyższe wzniesienie Gór Sokolich o wysokości 399,4 m n.p.m. lub jak popularnie jest podawane 400 m n.p.m. W stokach tej góry znajdują się otwory wejściowe do Jaskini Koralowej, Jaskini Olsztyńskiej oraz Jaskini Wszystkich świętych.
* Góra Puchacz to najdalej na wschód wysunięte wzniesienie Sokolich Gór. W północnych stokach tej góry mieszczą się wejścia do Jaskini Komarowej i Jaskini Maurycego.
* Góra Knieja, skrajny północno-wschodni cypel Sokolich Gór o wysokości 365 m n.p.m. położony na północ od Puchacza już poza terenem rezerwatu.
* Góra Donica leży na południe od Pustelnicy i Puchacza, ale jest dużo niższa od nich i mniej zaznacza się w krajobrazie.
* Góra Karzełek leży na południowy-wschód od G. Donica.
* Góra Jodłowa skrajny południowo-wschodni cypel Sokolich Gór.

Oprócz walorów turystyczno - przyrodniczych, występuje tu także wiele jaskiń - głownie pionowych - obejmując ich największe skupisko w części północnej Wyżyny.

Osobliwością rezerwatu jest kilkanaście jaskiń i dużych schronisk skalnych. Występują w nich nietoperze, pajęczaki i chrząszcze nie spotykane w innych rejonach kraju. W pobliżu szczytu Sokolej znajduje się jaskinia pod "Sokolą Górą" zwana także "Zimną" lub "Pochyłą" o długości 70 metrów. Spotkać tam można unikalny w polskiej faunie gatunek chrząszcza, który wg opinii naukowców, przetrwał do naszych czasów z epoki lodowcowej (chrząszcze te korzystają z utrzymującej się tam przez cały rok temperatury +3°C). Znajduje się tutaj najgłębsza znana obecnie jaskinia na Jurze oraz w Sokolich Górach - jaskinia "Studnisko" (78 m) znajduje się w niej również kolonia rozrodcza (letnia) nocków dużych. Jest to jedna z dwóch w Polsce kolonii rozrodczych nietoperzy zlokalizowanych pod ziemią .
Dwie z jaskiń rezerwatu Sokole Góry dzięki swym unikalnym walorom poznawczym zyskały szeroki rozgłos. Są to: "Jaskinia Koralowa", której nazwa pochodzi od oryginalnych nacieków powstałych na zwisających i poplątanych korzeniach drzew, na podobieństwo korali i "Jaskinia Olsztyńska" uchodzącą niegdyś za najładniejszą w Polsce poprzez urozmaicenie form korytarzy.

Podnóże Sokolich Gór porasta bór sosnowy, wyższe partie rezerwatu naturalny las bukowy m.in.buczyna karpacka na północnych stokach, pokrywającą zbocza niewielkich wzniesień i buczyna naskalna na stokach południowych, z domieszką jodły, grabu, dębu i lipy. Spotykane są tu również pojedyncze okazy modrzewia polskiego osiągające wiek 160 lat. W bogatym gatunkowo poszyciu i runie rosną storczyki (gnieźnik leśny, żłobik koralowy). Na północnych stokach w buczynie rośnie żywiec dziewięciolistny. Występują również m.in.: buławniki i konwalia majowa czy czosnek skalny.

świat zwierzęcy reprezentowany jest przez typowe leśne ssaki takie jak sarny, dziki, lisy. Można spotkać tu także kunę leśną, wiewiórkę czy osiem różnych gatunków nietoperzy.Rezerwat ten jest również ostoją nielicznie występujących w kraju ptaków lelków kozodojów.

W 2003 roku została wytyczona ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna po rezerwacie. Wytyczono szlak - głównie przez Górę Sokolą - oraz umieszczono na nim tablice z informacjami na temat środowiska Sokolich Gór. Przejście całej trasy zajmuje około 2,5 godziny. Ponadto przez rezerwat przebiegają inne kluczowe jurajskie szlaki piesze, w tym: czerwony Orlich Gniazd, zielony Walk 7 Dywizji Piechoty czy czarny Barbary Rychlik. W bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają też szlaki rowerowe: zielony Wokół Olsztyna i czarny Olsztyński, niebieski Kacpra Karlińskiego oraz szlak konny ze Stajni Biały Borek w Biskupicach.

Galeria strony 13

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach