Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!

(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 19061790
  • W tym roku: 193216
  • W tym miesiącu: 67974
  • Dziś: 979
  • Online: 45

Góry Towarne w Kusiętach

Na południe od zabudowań wsi Kusięta wznoszą się  Góry Towarne - pomnik przyrody zw. dawniej również Towarowymi. Są to dwa bezleśne wzgórza rozciągające się na długości około 600 metrów w kierunku północ-południe i szerokości wynoszącej około 400 metrów, oddalone od Olsztyna około 2 km na północ. Ich maksymalna wysokość to punkt ostańca skalnego na północnym wzgórzu noszącym nazwę Towarne Duże - 348,7 m n.p.m., natomiast południowe ze wzgórz - Towarne Małe, wznosi się na wysokość 334,1 m n.p.m. Szczyty oddalone są od siebie około 300 metrów w linii prostej a rzeźba wzniesień i płaskiej przełęczy pomiędzy nimi zbliżona jest do siodła. Towarne zbudowane są głównie z rafowych wapieni skalistych, które występują tu w formie licznych ostańców, bloków skalnych, głazów i rumowisk.

We wzgórzach znajdują się cztery jaskinie, które stanowią atrakcję dla speleologów. Na wzgórzu północnym można zwiedzić jaskinie: Towarną i Dzwonnicę, oraz Cabanową. Spośród nich dwie (Niedźwiedzia i Dzwonnica) stanowią jedną całość  o łacznej długości 183 i głębokości 8m. W jaskini Niedźwiedziej (zwanej też Towarną) w okresie międzywojennym znaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego, hieny i konia oraz wykopaliska paleolityczne (40-10 tys. lat p.n.e.) i fragmenty ceramiki kultury sznurowej z przełomu XIX i XX w. p.n.e. W latach 60. XX wieku odkryto jeszcze jaskinie Cabanową (zwaną Lisią) o długości 47 m. i głebokości 8 m. (dobrze zachowane stalaktyty i stalagmity) i Kopaną - długość 17 m i głębokość 1 metr. W Dzwonnicy można zaobserwować rzadko spotykane nacieki tzw. mleka wapiennego.
Znajdują się tutaj także dwa schroniska skalne: w Towarnej Dużej (dł. 5m) i w Towarnej Małej (dł. 9m). Pierwsze z nich to obszerne zagłębienie skalne obok wyjścia z jaskini Dzwonnicy, drugie natomiast to niski tunel przebijający na wylot jedną z podszczytowych skał wzgórza południowego.

Wzgórza porastają głównie rośliny ciepłolubne lubiące gleby suche i zawierające wapń, występują tu m.in.: rzepik pospolity, szałwia łąkowa, pierwiosnka lekarska, goździk kartuzek, rozchodnik ostry. Teren ten charakteryzuje bardzo bogate zróżnicowanie terenu, bliskość lasu, wspaniały widok na zamek Olsztyński oraz osobliwości jurajskie w postaci łatwo dostępnych i dość rozległych jaskiń. U podnóża wzniesień przebiega pieszy szlak Orlich Gniazd oraz aż trzy szlaki rowerowe: żółty i czerwony ze strony wschodniej i zielony po stronie zachodniej.

Galeria strony 12

Inne portale:
noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach noclegi w Sudetach noclegi w Karkonoszach